Vedant Patel: współpraca Moskwy i Pjongjangu powinna budzić obawy całego świata

2024-01-25, 02:02

Vedant Patel: współpraca Moskwy i Pjongjangu powinna budzić obawy całego świata
Według Waszyngtonu, Korea Północna w zamian za sprzedaż Moskwie rakiet i pocisków stara się o pomoc Rosji m.in. w rozwoju swojego programu rakietowego. Foto: EPA/JEON HEON-KYUN

To jasne, że Putin korzysta na współpracy z Koreą Północną - ocenił rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel, pytany o efekty przekazanych przez reżim w Pjongjangu rakiet balistycznych, używanych przez Rosji na Ukrainie. Wskazał tez, że USA bacznie przyglądają się staraniom Korei Północnej, by pozyskać własne zaawansowane technologie.

Patel pytany przez PAP o ocenę efektów pozyskania przez Rosję północnokoreańskich rakiet balistycznych, nie wymienił konkretnych przykładów, jednak stwierdził, że współpraca Moskwy i Pjongjangu budzi znaczne obawy USA i powinna też budzić obawy całego świata w kontekście starań o powstrzymanie rozprzestrzeniania broni jądrowej.

- Jeśli chodzi o wydarzenia na Ukrainie, jasnym jest, że Putin jest gotowy, by skorzystać na współpracy z Koreą Północną. Oni nie tylko otrzymują rakiety balistyczne do użytku na Ukrainie, ale też pociski artyleryjskie, więc bacznie się temu przyglądamy - powiedział rzecznik podczas briefingu prasowego.

Pociski za technologię

Według Waszyngtonu, Korea Północna w zamian za sprzedaż Moskwie rakiet i pocisków stara się o pomoc Rosji m.in. w rozwoju swojego programu rakietowego. Patel, podkreślił, że USA bacznie obserwują starania reżimu Kim Dzong Una o pozyskanie zaawansowanych technologii wojskowych.

Na początku stycznia Biały Dom informował, że Rosja pozyskała od Korei Północnej rakiety balistyczne o zasięgu do 900 km i użyła ich w co najmniej dwóch przypadkach na przełomie grudnia i stycznia. W środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby potwierdził, że od tego czasu rosyjskie siły przeprowadziły kolejne ataki z użyciem północnokoreańskich pocisków, choć nie wymienił ich liczby.

Współpraca z Iranem

Według Białego Domu Rosja jest też coraz bliżej pozyskania rakiet balistycznych z Iranu, a do pierwszych dostaw może dojść wiosną br.

Współpraca z Moskwą ma pomóc Iranowi w doskonaleniu systemów rakietowych, wojskowej elektroniki, obrony powietrznej, czy satelitów szpiegowskich.

Czytaj także:

PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej