13. emerytura w Szwajcarii? To możliwe, obywatele zdecydują w referendum
Szwajcarzy zagłosują w referendum dotyczącym wprowadzenia 13. emerytury. Ostatnie sondaże wskazują, że pomysł ten popiera ok. 53 proc. obywateli.
2024-03-03, 05:30
Niemal 50 proc. Szwajcarów deklaruje, że zagłosuje przeciwko 13. emeryturze. Obawiają się problemów ze sfinansowaniem dodatkowego świadczenia. Szwajcarzy będą również głosować w sprawie podniesienia wieku emerytalnego do 66 lat. Sondaże wskazują, że większość głosujących będzie przeciwko.
13. emerytura? Szwajcarzy zdecydują w referendum
Propozycję wypłacenia 13. emerytury wysunęły partie lewicowe, wskazując na rosnące koszty życia i spadek realnych dochodów seniorów. Pomysł został skrytykowany przez ugrupowania prawicowe, które określiły go jako "ryzykowny finansowo". Przeciwnicy twierdzą również, że dodatkowe świadczenie, które miałoby wejść w życie dopiero od roku 2026, byłoby finansowane poprzez podwyżki podatków lub cięcia innych wydatków.
Obecnie minimalna emerytura w Szwajcarii wynosi 1 225 franków szwajcarskich miesięcznie, natomiast maksymalne świadczenie ustalono na poziomie 2 450 franków. Wielu emerytom o najniższych dochodach przysługują dodatki lub dodatkowe zasiłki.
Demokracja bezpośrednia w Szwajcarii
Szwajcaria jest konfederacją (związkiem), co oznacza bardzo silną władzę regionów, nazywanych kantonami. Jednocześnie jest to państwo o bardzo rozbudowanej demokracji bezpośredniej. Bardzo wiele decyzji jest podejmowanych przez obywateli w referendach.
REKLAMA
Referenda są zwoływane w Szwajcarii przede wszystkim wtedy, kiedy obywatele chcą odrzucić prawo uchwalone przez parlament. Aby je zorganizować, należy zebrać 50 tys. podpisów, a wynik głosowania jest wiążący dla władz bez względu na to, ilu obywateli weźmie w nim udział.
- Aktywizacja zawodowa a dług publiczny. Ekonomista z Wlk. Brytanii ma na to pomysł
- "Czternastki" trafiły do emerytów. Prezes ZUS: to była sprawnie przeprowadzona akcja
IAR/jmo
REKLAMA