Prezydent Andrzej Duda spotka się z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem
Prezydent Andrzej Duda w czwartek - wracając ze Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie przebywa wraz z premierem Donaldem Tuskiem na zaproszenie prezydenta USA Joe Bidena - spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
2024-03-13, 17:15
Jak informuje portal Polsat News, prezydent Andrzej Duda złoży w czwartek wizytę w siedzibie głównej NATO w Brukseli.
"Tam o godz. 15 spotka się sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. Wspólna konferencja Dudy i Stoltenberga rozpocznie się o godz. 15.30" - czytamy na portalu.
Wizyta prezydenta i premiera w USA
Prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Donaldem Tuskiem przebywają w Stanach Zjednoczonych. Zostali zaproszeni przez Joe Bidena w związku z przypadającą we wtorek 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO. Także we wtorek odbyło się ich spotkanie z prezydentem USA.
Biały Dom po rozmowach prezydenta Joe Bidena z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem opublikował komunikat. Podkreślono w nim, że wizyta umocniła więź polsko-amerykańską i podkreśliła niezachwiane zaangażowanie obu krajów w NATO.
REKLAMA
"Ta historyczna wizyta upamiętniła 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO i podkreśliła zaangażowanie obu narodów w Sojusz Północnoatlantycki, dzięki któremu wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi" - czytamy w komunikacie Białego Domu.
Amerykańska pożyczka i śmigłowce AH-64 Apache
Napisano w nim również, że przywódcy Polski i USA zobowiązali się do stałego wsparcia Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją.
"Podczas spotkania prezydent Biden podzielił się informacją, że Stany Zjednoczone uruchomią nową bezpośrednią pożyczkę dla Polski w wysokości 2 mld dol. w ramach Foreign Military Financing (FMF), aby wzmocnić jej bezpieczeństwo i wesprzeć modernizację armii" - poinformował Biały Dom, wyjaśniając, że pożyczka ta umożliwi Polsce zakup dodatkowego amerykańskiego sprzętu obronnego.
Stany Zjednoczone zaoferują też Polsce sprzedaż 96 śmigłowców AH-64 Apache. "To ważny krok w celu zapewnienia polskim siłom zbrojnym najnowocześniejszych zdolności do obrony, wzmocnienia interoperacyjności NATO i dalszego wzmocnienia amerykańskiego przemysłu obronnego" - napisano w komunikacie.
REKLAMA
- 25 lat Polski w NATO. Aleksander Kwaśniewski: Sojusz potrzebuje spójności i wyobraźni politycznej
- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed dezinformacją. "Rosyjska propaganda wymierzona w NATO"
- Europa w obliczu zagrożeń. Radziejewski: musi ostatecznie wybudzić się z posthistorycznej drzemki
Polsat News/IAR/łl
REKLAMA