Horror w Baltimore. Biden zwołał sztab kryzysowy. Rzuca wszystkie zasoby na ratunek

Prezydent Stanów Zjednoczonych poinstruował swoją administrację, aby zapewniła wszystkie federalne zasoby potrzebne do wsparcia wysiłków poszukiwawczo-ratowniczych po zawaleniu się mostu w Baltimore. Joe Biden poinformował o tym po posiedzeniu sztabu kryzysowego.

2024-03-26, 17:35

Horror w Baltimore. Biden zwołał sztab kryzysowy. Rzuca wszystkie zasoby na ratunek
Baltimore. Zawalił się najdłuższy most w mieście. Prezydent Joe Biden rzuca wszystkie federalne zasoby na akcję ratowniczą. Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

W Baltimore na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zawalił się najdłuższy w mieście most. W przeprawę uderzył statek towarowy Dali pływający pod banderą Singapuru.

Do zawalenia się przeprawy doszło po uderzeniu statku w jeden z filarów mostu Francisa Scotta, nazywanym też Key Bridge.

- Nic nie wskazuje na to, że zderzenie kontenerowca, w wyniku którego doszło do katastrofy mostu w Baltimore, było działaniem zamierzonym i ma związek z terroryzmem - oświadczył sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Białego Domu Alejandro Mayorkas.

Baltimore. Akcja ratunkowa po zawaleniu się mostu

Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Do akcji przystąpili między innymi płetwonurkowie. Amerykańskie służby wydobyły dwie osoby z wody, jedna jest w stanie krytycznym.

REKLAMA

Nadal poszukiwanych jest 20 osób, które wpadły do rzeki, w której temperatura wody jest niska. Poszkodowanym grozi hipotermia.

W internecie krążą liczne nagrania, które pokazują moment uderzenia i późniejszego zawalenia się mostu.

Most Francis Scott Key Bridge został oddany do użytku w 1977 roku, a jego nazwa upamiętnia autora hymnu Stanów Zjednoczonych. Konstrukcja miała ponad 2,5 km długości. Rocznie przez most przejeżdżało około 12 mln samochodów.

REKLAMA

Posłuchaj

Katastrofa w Baltimore. Relacja Jana Pachlowskiego (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Jak odnotowuje agencja Bloomberg, wtorkowa katastrofa może mieć znaczne skutki ekonomiczne - zakłócenie transportu morskiego i odcięcie portu w Baltimore. Armator Maersk poinformował we wtorek, że przekierował wszystkie statki płynące do Baltimore do innych portów i że stan ten utrzyma się "w przewidywalnej przyszłości". Jednocześnie niezmieniony powinien być ruch tankowców z gazem LNG, bo terminal gazowy położony jest na samym wybrzeżu zatoki Chesapeake, a nie nad rzeką Patapsco, jak główny port towarowy.

Czytaj także:

jp/IAR/Bloomberg/mpkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej