W Egipcie rekin pojawił się u wybrzeży. Trwa jego poszukiwanie. Wydano instrukcje postępowania dla nurków

Rekin pojawił się pod koniec marca w pobliżu plaży w Hurghadzie. Zdarzenie wywołało panikę wśród turystów. Ekspert podkreśla, że to głód "wypycha" drapieżniki z głębin. 

2024-04-05, 12:19

W Egipcie rekin pojawił się u wybrzeży. Trwa jego poszukiwanie. Wydano instrukcje postępowania dla nurków
U wybrzeży Egiptu ponownie pojawił się rekin . Foto: Shutterstock/Joe Fish Flynn

Drapieżnik - ostronos atlantycki widziany był na płytkich wodach wokół El-Gouny, w okolicy bardzo popularnej Carless Reef i na wysokości wyspy Abu Minqar, dosłownie kilkaset metrów od plaż centralnej części Hurghady.

Władze prowincji Morza Czerwonego nie wydały jednak do tej pory żadnego ostrzeżenia czy nawet informacji o pojawieniu się rekina w wodach przybrzeżnych. Natomiast "uspokojenie sytuacji" ma nastąpić poprzez trwające działania  - "zlokalizowanie i ewentualne wyeliminowanie ostronosa". Od soboty (30 marca) w Egipcie trwają intensywne poszukiwania rekina.

Instrukcje dla organizatorów wycieczek morskich i wypoczynku nad brzegiem

Generalna Administracja Rezerwatów Morza Czerwonego wysłała natomiast ponownie do wszystkich członków Izby Turystyki Nurkowej i Działalności Morskiej w rejonie Hurghady "instrukcje postępowania w przypadku pojawienia się rekina".

Dokument obowiązujący od czerwca ub.r. zobowiązuję organizatorów wycieczek morskich i wypoczynku nad brzegiem do:

REKLAMA

  • - unikania wszelkich praktyk, które mogą przyciągnąć rekiny lub spowodują zagrożenie życiu turystów,
  • - na plażach publicznych ustawienia wież dla ratowników o wysokości nie mniejszej niż 5 m,
  • - zapewnienia instrumentów do udzielania pierwszej pomocy wraz z szybkim transportem do jednostek medycznych przed każdym hotelem, czy resortem turystycznym, zachowania wszelkiej ostrożności podczas wykonywania czynności snurkelingowych w dryfie lub w miejscach do nurkowania w dryfie,
  • - prowadzenia aktywności na otwartym morzu w odpowiednich warunkach atmosferycznych i nie dopuszczania do odprowadzania płynnych ścieków i nieczystości do wody oraz w obrębie miejsc nurkowych i działalności morskiej.

Wytyczne dla ośrodków turystycznych 

Każdy hotel oraz ośrodek turystyczny jest natomiast zobowiązany do wygaszenia świateł na dachach swoich budynków i bezpośrednio nad morzem w nocy. Personel ma nie dopuszczać do łowienia ryb z brzegu lub pomostów. W przypadku połowów na otwartym morzu członkowie załóg statków mają zgłaszać przypadki naruszeń zasad, czy to na kutrach rybackich, czy na pokładach łodzi turystycznych.

Generalna Administracja Rezerwatów Morza Czerwonego przypomniała o zakazie pływania na otwartej przestrzeni wcześnie rano i po zachodzie słońca. Nakazano także unikać podczas pływania dotykania błyszczących przedmiotów oraz bezwzględnego wychodzenia natychmiast z wody w przypadku zranienia lub krwawienia.

Oznaczone kąpieliska 

Hotelowe kąpieliska w Hurghadzie na kąpieliskach mają specjalne boje oznaczające miejsce, gdzie woda przekracza 2 m głębokości. Pracownicy hoteli mają obowiązek "edukowania" turystów o występowaniu rekinów w Morzu Czerwonym. Są także zobowiązani do zgłaszania "wszystkich zdarzeń dotyczących pojawiania się dużych ryb w wodach przybrzeżnych".

Zakazano dokarmiania ryb i wrzucanie do wody wszelkich nieczystości. Zaleca się sugerowanie turystom, aby wchodzili do wody w grupach, a nie indywidualnie. Za złamanie wydanych zasad grożą bardzo surowe kary, łącznie z odebraniem licencji na działalność. 

REKLAMA

Rekiny zabiły trzy osoby w okolicach Hurghady

Rekinów na płytkich wodach w okolicach Hurghady w ciągu ostatnich 21 miesięcy pożarły trzy osoby. Dwie kobiety zginęły w lipcu 2022 r. w zatoce Sahl Hasheesh. Natomiast mężczyzna został zabity przez rekina na kąpielisku, tuż przy brzegu w samym centrum Hurghady, w czerwcu 2023 r.

Dlaczego rekiny powróciły?

Profesor Omar Tammam z Instytutu Nauk o Morzu i Rybołówstwie uważa, że przyczyny powrotu rekinów "zabójców" wynikają z natury tych drapieżników.

- To ryby żyworodne. Samica rekina rodzi w ciągu roku od 4 do 20 młodych. Z uwagi na zakaz zabijania rekinów w Morzu Czerwonym, ich liczba stale wzrasta, co powoduje niedobór pożywienia związany przede wszystkim z przełowieniem, czyli niekontrolowaną eksploatacją łowisk. Głód "wypycha" więc rekiny z głębin, w miejsca blisko brzegu, gdzie są ludzie... i niestety tragedia gotowa - powiedział prof. Tammam. Dodał, iż "żąda od władz Egiptu natychmiastowej zmiany przepisów zabraniających połowów rekinów i klasyfikowania ich jako gatunków zagrożonych".

- Domagam się pozwolenia na zabijanie rekinów, a także otwarcia turystyki związanej z połowami rekinów, a nawet zapewnienia nagród za ich eliminowanie. W tej chwili wiemy jedynie, że w Morzu Czerwonym jest 45 gatunków rekinów, ale nikt nie wie ile ich w sumie jest - dodaje jeden z najbardziej znanych w Egipcie ichtiologów.

REKLAMA

Profesor przestrzega turystów

Prof.Tammam przestrzega turystów i wczasowiczów wypoczywających w okolicach Hurghady, aby nie wchodzili do morza w miejscach objętych ostrzeżeniami. Zaleca by kąpali się tylko na znanych sobie i bezpiecznych plażach, a jeśli chcą pływać w głębinach "powinno to robić w ostateczności" najlepiej "w przygotowanych do tego stalowych klatkach".

Dyrektora Rezerwatów Przyrody Morza Czerwonego Tamera Kamala El-Dina uważa, że zauważony 30 marca br. u wybrzeży Hurghady rekin to ostronos atlantycki "mako" pojawił się podczas naturalnej migracji w okresie godowym. Okres ten potrwa do w Morzu Czerwonym lipca. 

Ostronosy to najszybsze ryby na świecie osiągające prędkość nawet do 80 km/h. Ich długość waha się od 2 do 4 m. Dziennie potrafią pokonać dystans 55 km. Mogą wyskakiwać z wody nawet na 9 m. Charakteryzują się spiczastym pyskiem, powiększonymi, zakrzywionymi przednimi zębami i dużymi oczami.

Czytaj także:

wp/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej