W Belgii powstanie muzeum upamiętniające gen. Maczka i jego żołnierzy. "Chcemy opowiedzieć tę historię"

Na początku września w belgijskim mieście Roeselare zostanie otwarty Memoriał generała Stanisława Maczka. Pierwszy taki w Belgii, w wyjątkowym miejscu, bo w wojennym bunkrze. O terminie otwarcia powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej przedstawiciele władz Roeselare.

2024-04-06, 15:05

W Belgii powstanie muzeum upamiętniające gen. Maczka i jego żołnierzy. "Chcemy opowiedzieć tę historię"
Na początku września w Belgii otwarcie Memoriału gen. Maczka. Foto: Beata Płomecka/archiwum prywatne

To miasto w zachodniej, niderlandzkojęzycznej części Belgii, które wyzwoliła spod niemieckiej okupacji I Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka. Dokładnie w 80.rocznicę wyzwolenia miasta, 7 września, Memoriał będzie otwarty dla zwiedzających. Bunkier, w którym powstanie muzeum, odbili polscy żołnierze i rozbroili na początku września 1944 roku.

Przedstawiciele Roeselare powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że generał Maczek odwiedził miasto w latach 60-tych, w tym także bunkier. Został on niedawno przystosowany do stworzenia Memoriału, ale pomieszczania pamiętają czasy wojny, na jednej ze ścian wiszą części oryginalnej radiostacji. W tych właśnie pomieszczeniach będą wystawy.

- Opowiemy różne historie. Opowiemy historię I Dywizji Pancernej, jej drogę przez Europę. Oczywiście podkreślimy rolę generała Maczka i jego dywizji w wyzwalaniu Roeselare, części Flandrii - powiedział Nick Demets, z rady miasta Roeselare, odpowiedzialny za stworzenie Memoriału.

"Chcemy opowiedzieć tę historię"

Będzie też wystawa opowiadająca historię "pancerniaków", którzy po wojnie nie mogli wrócić do ojczyzny, bo zabroniły im komunistyczne władze, odbierając obywatelstwa, albo powrót wiązał się z więzieniem lub zsyłką na Sybir.

REKLAMA

- Wyzwolili część Europy, ale później Europa została podzielona w Jałcie i drzwi się dla nich zatrzasnęły. Kiedy wojna się skończyła, nie mieli domu, do którego mogliby wrócić. To był dla nich dramatyczny koniec. Tę historię chcemy opowiedzieć - powiedział Nick Demets.

Posłuchaj

Na początku września w Belgii otwarcie Memoriału gen. Maczka (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Gen. Maczek unikał zniszczeń i chronił cywili

Wystawa w jednym z pomieszczeń będzie też poświęcona belgijskiej harcerce, Simonne Brugghe, która pomogła polskim żołnierzom, bez ogromnych zniszczeń, wyzwolić miasto. Przekazała generałowi Maczkowi pozycje niemieckich wojsk.

Na wystawach w bunkrze będą zdjęcia, filmy, dokumenty, osobiste rzeczy żołnierzy wyzwalających Roeselere, ich pamiętniki, części umundurowania. Bunkier będzie otwarty dla indywidualnych osób, ale też dla grup wraz z przewodnikami.

REKLAMA

Generał Maczek i jego żołnierze z I Dywizji Pancernej zajmują szczególne miejsce w sercach Belgów. Historia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Podkreśla się przede wszystkim, że wyzwalając miasta, strategicznie i taktycznie generał miał tak opracowany plan, by unikać zniszczeń i chronić ludność cywilną.

Posłuchaj

Na początku września w Belgii otwarcie Memoriału gen. Maczka (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej