Manewry NATO na Litwie. 20 tys. żołnierzy litewskich oraz z krajów Sojuszu

Najbliższe miesiące na Litwie upłyną pod znakiem intensywnych ćwiczeń wojskowych. Weźmie w nich udział w sumie ponad 20 tys. żołnierzy litewskich oraz z krajów NATO. Najbliższe manewry rozpoczną się już w piątek, a latem do naszych sąsiadów trafi na kilka tygodni system obrony powietrznej "Patriot".

2024-04-16, 20:27

Manewry NATO na Litwie. 20 tys. żołnierzy litewskich oraz z krajów Sojuszu
W piątek rozpoczną się ćwiczenia "Saber Strike". Weźmie w nich udział m.in. 600 amerykańskich żołnierzy. Foto: StockPhotosLV/Shutterstock

Dowódca litewskich sił zbrojnych generał Valdemaras Rupszys zapowiedział, że w piątek rozpoczną się ćwiczenia "Saber Strike". W trakcie manewrów 600 amerykańskich żołnierzy i 120 jednostek sprzętu wojskowego zostanie przetransportowanych przez dawne polsko-litewskie przejście graniczne Budzisko-Kalwaria.

Litewskie wojsko będzie szkolić się wraz ze stacjonującym na Litwie batalionem USA.

"Grand Quadriga 2024" do końca maja

Z kolei w przyszłym tygodniu ruszą ćwiczenia niemieckich sił "Grand Quadriga 2024". Potrwają one do końca maja. Na poligony w Podbrodziu i Kozłowej Rudzie przybędzie około 3 tys. żołnierzy, a podczas manewrów ma być wykorzystane 200 jednostek sprzętu wojskowego.

Z kolei latem litewscy żołnierze będą ćwiczyć z wojskami holenderskimi. W związku z tym na początku lipca Holandia wyśle na Litwę system obrony powietrznej dalekiego zasięgu "Patriot".

REKLAMA

Rotacyjny model obrony powietrznej

W sumie - jak oszacowano - w ćwiczeniach wojskowych w najbliższym czasie weźmie udział ponad 20 tys. żołnierzy litewskich oraz z krajów NATO.

Wilno podkreśla, że działanie to wpisuje się w ogólną politykę NATO. Wynika to z decyzji o rotacyjnym modelu obrony powietrznej, która została podjęta na ubiegłorocznym szczycie Sojuszu w Wilnie.


Posłuchaj

Litwa: wiosną i latem będą odbywać się intensywne ćwiczenia wojskowe (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

 

IAR/DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej