Nikaragua zarzuca Niemcom wspieranie ludobójstwa. Trybunał w Hadze zdecydował

Niemcy nie muszą wstrzymywać dostaw broni dla Izraela. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości odrzucił żądanie Nikaragui.

2024-04-30, 17:11

Nikaragua zarzuca Niemcom wspieranie ludobójstwa. Trybunał w Hadze zdecydował
Nikaragua zarzuca Niemcom wspieranie ludobójstwa, którego Izrael ma się dopuszczać w Strefie Gazy. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Nikaragua zarzuca rządowi w Berlinie wspieranie ludobójstwa, którego Izrael ma się dopuszczać w Strefie Gazy. Wstrzymanie dostaw broni miało być zabezpieczeniem w tej sprawie. Trybunał uznał, że nie ma takiej konieczności. Decyzja sędziów w Hadze nie oznacza jednak odrzucenia zarzutów przeciwko Niemcom. Tym sędziowie zajmą się w późniejszym terminie. Może to zająć nawet lata.

Przedstawiciele Nikaragui twierdzą, że Izrael popełnia ludobójstwo w Strefie Gazy. Według władz środkowoamerykańskiego państwa jest to możliwe również dzięki dostawom broni z Niemiec.

Rząd w Managui zarzuca, że Niemcy zatwierdziły w ubiegłym roku dostawy do Izraela sprzętu wojskowego o wartości 326,5 mln euro - dziesięć razy więcej niż rok wcześniej. Berlin odpowiada z kolei, że 98 procent tych dostaw to nie broń, lecz towary takie jak hełmy czy kamizelki ochronne.

Rozejm na Bliskim Wschodzie. Izrael stawia Hamasowi warunki

Według źródeł zbliżonych do autorów propozycji, Izrael chce rozejmu pod warunkiem uwolnienia przez Palestyńczyków 40 spośród 130 zakładników w Strefie Gazy. W zamian zobowiązuje się do uwolnienia Palestyńczyków przetrzymywanych w Izraelu.

REKLAMA

Od początku konfliktu w Gazie w październiku 2023 Hamas porwał 253 zakładników. W odpowiedzi Izrael zaatakował Gazę, a - według miejscowych władz - zginęło dotąd ponad 34 tysiące Palestyńczyków.

Amerykański polityk skrytykował też ewentualne wejście do palestyńskiego Rafah bez upewnienia się, że miejscowi cywile nie ucierpią. Izrael twierdzi, że przebywa tam ostatnia duża grupa terrorystów z Hamasu i zapowiada ofensywę.

Zgoda na rozejm to - według Izraela - ostatnia deska ratunku dla Hamasu, jeśli ten chce uniknąć ofensywy.

Wojna Izraela z Hamasem. Biden rozmawiał z Netanjahu

Także prezydent Stanów Zjednoczonych naciska na Izrael i Hamas, aby osiągnęli porozumienie, które pozwoli na uwolnienie części izraelskich zakładników i doprowadzi do zawieszenia broni po prawie siedmiu miesiącach wojny w Strefie Gazy.

REKLAMA

Joe Biden rozmawiał o tym telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Amerykański przywódca podtrzymał "jasne stanowisko Waszyngtonu" w związku z planem izraelskiej inwazji na najbardziej wysunięte na południe miasto Rafah w Gazie, pomimo ogólnoświatowych obaw dotyczących schronienia się tam ponad miliona Palestyńczyków. USA sprzeciwiają się inwazji ze względów humanitarnych, nadwyrężając stosunki między sojusznikami - poinformował Biały Dom. 

Czytaj także: 

dn/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej