Rośnie napięcie wyborcze we Francji. Władze obawiają się zamieszek

Francuskie władze obawiają się zamieszek i brutalnych demonstracji po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych. Druga tura, która zakończy się o godz. 20.00, może przynieść pierwsze w historii Republiki zwycięstwo nacjonalistów. Do protestów wzywają skrajnie lewicowe i antyfaszystowskie ruchy.

2024-07-07, 14:50

Rośnie napięcie wyborcze we Francji. Władze obawiają się zamieszek
Francuskie władze obawiają się zamieszek i brutalnych demonstracji po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych. Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Francuskie MSW poinformowało, że wieczorem porządku na ulicach będzie pilnować ponad 30 tys. policjantów i żandarmów. W Paryżu zmobilizowano około 5 tys. funkcjonariuszy.

Posłuchaj

Francuskie władze obawiają się zamieszek i brutalnych demonstracji po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych. O szczegółach Stefan Foltzer, korespondent Polskiego Radia (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Szczególnie chronione będą: Pałac Elizejski i biuro premiera w Hotel de Matignon, siedziba prezydenckiej partii Razem i nacjonalistycznej partii RN oraz Pałac Bourbon, gdzie odbywają się obrady wybieranej w dzisiejszym głosowaniu niższej izby parlamentu.

Wieczorem miało tam dojść do protestów antyfaszystów, ale lokalne władze nie wydały na to zgody.

Demonstracje w całym kraju. Plany ultralewicy 

Media informują, że ultralewica planuje wieczorne demonstracje w około 50 miejscach w całym kraju. W wielu miastach zabezpieczane są witryny sklepów i ustawiane są barykady na ulicach, by uniemożliwić chuliganom wejście do budynków.

REKLAMA

Obawy przez zamieszkami pojawiły się już podczas pierwszej tury wyborów, w ubiegłym tygodniu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegał nawet przed "wojną domową" w przypadku wygranej skrajnych partii. Okazało się jednak, że reakcja ulicy była dosyć spokojna.

Wynikom wyborów we Francji poświęcony będzie wieczór wyborczy w Jedynce, na który zapraszają prowadzący Jacek Czarnecki i Magdalena Skajewska. Rezultaty skomentują goście: socjolożka i publicystka Ludwika Włodek, prof. Małgorzata Molęda-Zdziech z SGH i Kacper Kita (Nowy Ład, autor książki "Saga rodu Le Penów") oraz Jarosław Kuisz (Kultura Liberalna). Będziemy również łączyć się ze Stefanem Foltzerem, korespondentem Polskiego Radia w Paryżu. Z kolei Karol Surówka przedstawi na żywo powyborcze przemówienia i komentarze. Zapraszamy po godz. 20.00 do słuchania Programu 1 Polskiego Radia.

Czytaj także:

IAR/Stefan Foltzer/kg

kormp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej