Drapieżny śledź w Bałtyku. Naukowcy wyjaśniają, skąd się wziął

W Morzu Bałtyckim został odkryty nowy gatunek śledzia. Jak zauważyli badający go naukowcy, nowo odkryty gatunej jest większy od śledzi bałtyckich i żywi się rybami, a nie planktonem.

2024-12-28, 09:00

Drapieżny śledź w Bałtyku. Naukowcy wyjaśniają, skąd się wziął
Naukowcy odkryli nowy gatunek śledzia w Bałtyku. Foto: Martin Prochazkacz / Shutterstock.com

Odkrycia dokonali szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali. Ryba była znana szwedzkim rybakom od dawna pod nazwą Slåttersill. Badacze udowodnili, że jest to genetycznie odrębny typ śledzia bałtyckiego. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie "Nature".

Ryba znana od dawna. Teraz wyjaśniono, skąd się wzięła

Slåttersill jest znacznie większy od typowego śledzia bałtyckiego. Przypomina śledzia atlantyckiego, ale żywi się małymi rybami. Różni się pod tym względem od śledzi z Bałtyku i Atlantyku. Nowy gatunek odbywa tarło w połowie czerwca u wybrzeży Szwecji. Naukowcy zaobserwowali w pobliżu Sztokholmu co najmniej dwie odrębne populacje tego gatunku.

Badacze podejrzewają, że śledzie rybożerne wyewoluowały w Bałtyku w ciągu tysięcy lat istnienia tego akwenu, aby zapełnić niszę ekologiczną. W Morzu Bałtyckim nie żyją bowiem drapieżne ryby morskie, takie jak makrela czy tuńczyk.

Czytaj również:

Źródło: Polskie Radio/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej