Wirus hMPV w natarciu? Niepokojące doniesienia z Chin
Dokładnie pięć lat po pandemii COVID-19 w Chinach zaczął rozprzestrzeniać się wirus hMPV. W mediach społecznościowych pojawiły się filmy z zatłoczonych szpitali. To kolejny wirus grypopodobny, który atakuje drogi oddechowe.
2025-01-04, 12:22
Kolejna epidemia w Chinach? Są filmy ze szpitali
Brak na razie oficjalnych informacji na temat hMPV ze strony władz. Jest jednak dużo medialnych doniesień, a także relacji internautów, mogących potwierdzać poważną sytuację w Chinach. Dane chińskiego centrum kontroli i zapobiegania chorobom wskazują, że w Chinach rośnie liczba zachorowań na wiele chorób grypopodobnych. Nieoficjalne informacje wskazują nawet, że w kraju wprowadzono stan wyjątkowy.
Według oficjalnych danych w ostatnim tygodniu 2024 roku 30,2 proc. wykonanych w Chinach testów na grypę dało wynik pozytywny. To wzrost o 6,2 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. 17,7 proc. chorych trafiło do szpitali z powodu ciężkich dolegliwości układu oddechowego. Pod względem zachorowalności hMPV wyprzedza obecnie chociażby COVID-19, rinowirusy czy adenowirusy.
Chińscy eksperci nie bagatelizują zagrożenia. Jak jednak twierdzi badacz z Instytutu Wirusologii w Chińskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Zheng Lishu, dla większości osób wirus nie stanowi zagrożenia życia. - U większości osób objawy stopniowo ustąpią w ciągu tygodnia - stwierdził.
REKLAMA
Z kolei Ruan Zhengshang ze szpitala Xinhua w Szanghaju przestrzegł przed samodzielnym diagnozowaniem hMPV. Stanowczo zalecił, aby w razie pogarszania się objawów grypy zasięgnąć opinii lekarskiej. - Nie można oceniać grypy, hMPV i innych infekcji układu oddechowego na podstawie gorączki lub zawrotów głowy - mówił Zhengshang.
Wirus hMPV - czym jest i komu zagraża?
Ludzki metapneumowirus (hMPV) wywołuje objawy podobne do innych wirusów grypopodobnych. Obejmują one kaszel, gorączkę, katar, duszności, czy bóle mięśni. Wirus może doprowadzić jednak do zapalenia oskrzeli, czy płuc.
Co więcej, nie istnieje konkretna metoda leczenia, ani szczepionka na hMPV. Osobom zarażonym zaleca się leczenie takie, jak przy grypie, oraz pozostanie w domach do czasu, aż organizm zwalczy chorobę.
Szczególnie zagrożone zarażeniem są dzieci oraz osoby starsze, powyżej 65. roku życia. W grupie ryzyka znajdują się również osoby zmagające się z problemami związanymi z układem oddechowym.
REKLAMA
Wirus hMPV rozprzestrzenia się drogą kropelkową - poprzez kaszel, czy kichanie. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleca częste mycie rąk wodą z mydłem, unikanie dotykania twarzy nieumytymi rękami oraz unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi.
- Nowy, groźniejszy wariant małpiej ospy u pacjenta w Belgii. Uprawiał seks z chorą osobą
- Otyłość prowadzi do 200 chorób i skraca życie średnio o cztery lata
- Opluł policjantów w czasie interwencji. Okazało się, że ma wirusa HCV
Źródła: Newsweek/tribuneindia.com/news18.com/egz
REKLAMA