Pryszczyca przy granicy z Polską. Nie było jej od lat

W Brandenburgii, niemieckim landzie graniczącym z Polską, odnotowano ognisko bardzo zakaźnej pryszczycy (FMD). W powiecie Maerkisch-Oderland padły z powodu tej choroby trzy woły. Wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

2025-01-11, 20:40

Pryszczyca przy granicy z Polską. Nie było jej od lat
Zagrożone pryszczycą są zwierzęta, m.in. krowy i owce. Foto: Shutterstock/RauL C7

Pryszczyca w Niemczech. Zagrożone zwierzęta

Minister rolnictwa Brandenburgii Hanka Mittelstaedt zapewniła, ze "powiat współpracuje z ekspertami w celu ustalenia przyczyn choroby". Przekazała, że zakażone zwierzęta są zabijane i utylizowane. Z kolei agencja dpa podała że pryszczyca jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych, takich jak bydło, owce, kozy i świnie. Zagrożone są też zwierzęta dzikie, jak również żyjące w ogrodach zoologicznych.

Instytut Friedricha Loefflera, który zajmuje się kontrolą zdrowia zwierząt hodowlanych, wskazuje, że ogniska pryszczycy występują regularnie w Turcji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. A ponadto w wielu krajach azjatyckich i w niektórych częściach Ameryki Południowej.

W 2001 roku ogniska choroby pojawiły w Wielkiej Brytanii, a następnie w innych krajach europejskich. Z kolei w Niemczech przypadki pryszczycy odnotowano po raz ostatni w 1988 roku.

Pryszczyca to wyrok dla całego stada

Dla większości dorosłych zwierząt wirus nie jest śmiertelny. Prowadzi jednak do długotrwałego spadku wydajności. Jak na razie nie są znane żadne metody leczenia pryszczycy. Nawet jeżeli tylko jedno zwierzę w gospodarstwie zachoruje, prewencyjnie zabijane jest całe stado.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: PAP/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej