Mniej beka i gazuje. Naukowcy wyhodowali niskoemisyjną krowę

Angielscy naukowcy poczynili pewien postęp na froncie walki z globalnym ociepleniem. Chwalą się, że wyhodowali cielę emitujące mniej metanu niż inne krowy. Hilda, bo tak nazywa się owa jałówka, znacznie rzadziej beka i wypuszcza gazy niż inne osobniki jej gatunku.

2025-01-03, 14:00

Mniej beka i gazuje. Naukowcy wyhodowali niskoemisyjną krowę
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Bydło odpowiada za emisję około 5 proc. gazów cieplarnianych, poważnie oddziałując na zmiany klimatu. Metan, notorycznie uwalniany przez krowy w następstwie procesu trawienia, ogrzewa atmosferę 28 razy mocniej niż dwutlenek węgla, emitowany np. przez auta. Dlatego też naukowcy postanowili jakoś temu zaradzić.

W Anglii uruchomiono specjalny program badawczy "Cool Cows", którego celem jest wyhodowanie "niskoemisyjnej" rasy krów. Jak poinformował w czwartek serwis brytyjskiej gazety "Daily Mail", naukowcy odnotowali już na tym polu pierwsze "znaczące osiągnięcie" - jest nim jałówka Hilda.

Krowa została powołana do życia metodą "in vitro". Komórki jajowe zostały pobrane od matki Hildy i zapłodnione spermą uzyskaną od specjalnie wyselekcjonowanych byków.

REKLAMA

Jałówka pochodzi ze stada Langhill, hodowanego w południowoszkockim mieście Dumfries. Wybrano je nieprzypadkowo. Jest ono szczegółowo badane przez naukowców od przeszło 50 lat.

Czytaj także:

Ku niskoemisyjnemu stadu

- Konsumpcja produktów mlecznych rośnie na całym świecie. Możliwość zrównoważonej hodowli była jest niezwykle istotna - mówił dziennikowi prof. Richard Dewhurst z uczelni rolniczej Scotland’s Rural Collage. Ocenił, że narodziny Hildy są "potencjalnie znaczącym osiągnięciem" dla przemysłu mleczarskiego Wielkiej Brytanii. - Wykorzystamy wyniki badań genetycznych, wraz z istniejącymi wskaźnikami wydajności produkcyjnej i środowiskowej, aby wyselekcjonować wydajne metanowo jałówki do hodowli - wskazał badacz.

- W ramach projektu Cool Cows powiększymy liczbę potomstwa od tych samych dawców (byków – red.), szybko tworząc zalążek stada o wysokiej wydajności metanowej - podsumował Dewhurst.

REKLAMA


Źródło: "Daily Mail"/WR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej