Ostrzeżenie przed "załamaniem klimatu". Za nami najcieplejszy miesiąc w historii
Ubiegły miesiąc był najcieplejszym styczniem w historii - alarmują naukowcy. I wyjaśniają, że za wzrost temperatury odpowiedzialne są zmiany klimatu, z którymi wiążą się ekstremalne zjawiska pogodowe. A te będą miały coraz poważniejsze konsekwencje.
2025-02-06, 16:15
Niebezpieczne zmiany klimatu
Dane pochodzą z europejskiej Usługi Zmian Klimatu Copernicus. Wykazały, że średnie temperatury na całym świecie w styczniu były o 1,75 stopnia Celsjusza wyższe niż przed okresem rewolucji przemysłowej, gdy emisja gazów cieplarnianych zaczęła znacząco wzrastać.
W ocenie dr Friederike Otto, klimatolog z Imperial College w Londynie, tempo zmian klimatycznych zwiększy ryzyko wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych. Wskazuje, że ich konsekwencje mogą być coraz poważniejsze. - Styczeń tego roku był najcieplejszy w historii. A to dlatego, że państwa nadal spalają ogromne ilości ropy, gazu i węgla - stwierdziła, cytowana przez portal telewizji Sky News.
Nadmieniła też o styczniowych pożarach w południowej Kalifornii. - Przypomniały nam, że osiągnęliśmy już niezwykle niebezpieczny poziom ocieplenia klimatu. W 2025 r. będziemy świadkami wielu innych bezprecedensowych ekstremalnych zjawisk pogodowych - alarmuje klimatolog.
"Zdumiewające i przerażające"
Naukowcy spodziewali się, że temperatury na początku roku będą niższe. Chociażby za sprawą La Nina - zjawiska pogodowego, obejmujące prądy oceaniczne, występującego w drugiej połowie 2024 r. - tak się jednak nie stało. - Fakt, że najnowsze, solidne dane programu Copernicus pokazują, iż styczeń w tym roku był najgorętszy w historii - pomimo pojawiającej się La Nina, która zazwyczaj ma działanie chłodzące - jest zdumiewający, jak i przerażający - powiedział Sky News Bill McGuire, emerytowany profesor zagrożeń geofizycznych i klimatycznych na University College London.
REKLAMA
- Czapa chłodu z Rosji nakryje Polskę? Są nowe mapy pogodowe na luty
- Idzie potężna wichura. Czerwony alert w Islandii, wiatr osiągnie nawet 180 km/h
- Na podstawie powodzi w Walencji i apokaliptycznych pożarów w Los Angeles nie ma wątpliwości, że nadeszło niebezpieczne, wszechobecne załamanie klimatyczne - podkreślił McGuire.
Wielka Brytania zagrożona powodziami
Sky News podała, że zmiany klimatu bezpośrednio dają się we znaki również w Wielkiej Brytanii. Chociażby za sprawą coraz intensywniejszych opadów deszczu, które potęgują ryzyko powodzi. Wskazuje na grudniowe dane miejscowej agencji środowiska, z których wynika, że w Anglii 4,6 mln nieruchomości zagrożonych jest powodzią, ponieważ "systemy odwadniające zostały zalane przez deszcz". To o 43 proc. więcej w porównaniu do poprzednich szacunków.
Brytyjski rząd zapowiedział, że na przestrzeni dwóch lat przeznaczy 2,65 mld funtów na zabezpieczenia przeciwpowodziowe i ochronę dodatkowych 52 tys. budynków - wskazała brytyjska stacja. Wciąż jest to jednak kropla w morzu potrzeb.
REKLAMA
Źródło: Sky News/łl
REKLAMA