Francja wzywa do bojkotu USA. Apel ministra o patriotyzm gospodarczy
Francja wzywa przedsiębiorców do wstrzymania inwestycji w Stanach Zjednoczonych. To reakcja na taryfy celne nałożone na Unię Europejską przez administrację Donalda Trumpa.
2025-04-04, 11:14
Apel do przedsiębiorców. "Punkt dla Amerykanów"
Francuski minister gospodarki Eric Lombard zachęca swoich rodaków do patriotyzmu gospodarczego. - Jeśli podczas tej fazy negocjacji duże francuskie przedsiębiorstwo zobowiąże się do otwarcia fabryki w Stanach Zjednoczonych to będzie oznaczało przyznanie punktu Amerykanom - powiedział polityk w wywiadzie dla stacji BFM TV. Minister tłumaczył, że zamrożenie planów inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych ma przekonać prezydenta Trumpa do obniżenia taryf celnych.
Wojna handlowa z USA? Liczą się dwie firmy
Apele francuskich władz skierowane są głównie do dwóch firm - giganta morskiego transportu kontenerowego CMA CGM i producenta luksusowych towarów LVMH. Francuscy miliarderzy stojący na czele tych spółek spotykali się w ostatnich miesiącach z prezydentem Trumpem. Po rozmowach zapowiedziano masowe inwestycje po drugiej stronie Atlantyku.
Francuzi spodziewają się poważnych skutków gospodarczych w przypadku wojny handlowej z Amerykanami. "Nasz eksport do USA wynosi około 50 miliardów euro rocznie. Mogą być poważne konsekwencje, jak na przykład zlikwidowanie kilkuset tysięcy miejsc pracy" - ostrzega szef związku francuskich przedsiębiorców Patrick Martin.
REKLAMA
Cła Trumpa to "szok dla światowego handlu"
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że ogłoszone przez Donalda Trumpa cła są "szokiem dla światowego handlu". Ocenił, że decyzja USA jest "nieuzasadniona" i że zaszkodzi również gospodarce amerykańskiej.
Od środy obowiązuje rozporządzenie prezydenta Stanów Zjednoczonych o nałożeniu "ceł wzajemnych" o stawce co najmniej 10 proc. na towary importowane z zagranicy. Amerykanie wprowadzili już wcześniej cła na stal i aluminium. W środę weszły też w życie cła na samochody. Cła te mają się nie kumulować. Trump ogłosił, że cła wzajemne będą wynosiły około połowy łącznych stawek ceł i pozacelnych barier handlowych stosowanych przez inne kraje wobec Stanów Zjednoczonych. Oznacza to m.in. dodatkowe 20-procentowe cła na produkty z Unii Europejskiej i 34-procentowe na towary z Chin.
Czytaj także:
- Szok na giełdach po decyzji Trumpa o cłach. Najgorszy dzień od wybuchu pandemii
- Trump ogłasza cła. Komisja Europejska reaguje. "Będziemy chronić nasze interesy"
- Jak cła wpłyną na Polskę i Europę? Ekonomista tłumaczy, co nas czeka
Źródło: Polskie Radio/PAP/pm/kor
REKLAMA