Tabletka za 10 groszy może pomóc wyleczyć raka. "Cudowny lek"

Najczęściej przepisywany lek na cukrzycę na świecie może przyczynić się do dużego przełomu w terapii raka jelita grubego. Wstępne badania sugerują, że może skutecznie wspierać leczenie. 

2025-05-11, 19:38

 Tabletka za 10 groszy może pomóc wyleczyć raka. "Cudowny lek"
Tabletki metforminy. Foto: MAXHOP/East News

Metformina otwiera nowe możliwości w walce z nowotworami jelita grubego

Metformina to popularny lek na cukrzycę. Zmienia on sposób, w jaki organizm wykorzystuje energię i przez wielu bywa określany jako "cudowny". Naukowcy zauważyli, że pacjenci stosujący metforminę rzadziej chorują na raka jelita grubego niż reszta populacji i postanowili się temu przyjrzeć. Wyniki badań okazują się być obiecujące.

- Otwieramy drzwi do nowych możliwości - stwierdziła Holli Loomans-Kropp, badaczka z Uniwersytetu Stanowego Ohio, która kieruje projektem badań nad zastosowaniem metforminy w leczeniu raka. Jej zespół wykazał w badaniach, że metformina może faktycznie wspierać leczenie raka jelita grubego. Nie oznacza to jednak, że jest to cudowna tabletka, która wystarczy - rola metforminy jest tu pomocnicza, a sama metformina nie wystarczy do wyleczenia. 

Jednak eksperymenty na hodowlach komórkowych wykazały, że rzeczywiście wsparcie metforminy wspomaga leczenie nowotworu raka grubego. Teraz czas na kolejne testy - najpierw na zwierzętach, a potem na ludziach. Jeżeli testy potwierdzą działanie wspierające metforminy w terapii raka jelita grubego, lek będzie mógł uzyskać wskazanie do stosowania w terapii nowotworowej. 

Najbardziej obiecujący w całej sytuacji wokół metforminy jest fakt, że lek ten jest obecny w terapii od dawna i niezwykle tani. Nawet w USA jedna tabletka kosztuje dosłownie grosze (od 10 do 20 centów czyli ok. 38-76 groszy). W Polsce preparaty z metforminą także są tanie, a koszt jednej tabletki może wynieść mniej niż 10 groszy. 

REKLAMA

Nie tylko cukrzyca i nowotwory

Naukowcy zauważają też, że metformina ma więcej pozytywnych działań niż to, które zaważyło na zastosowaniu jej w terapii cukrzycy. A raczej - to właśnie to działanie może wspomagać terapię innych chorób lub ich profilaktykę. Metformina wpływa bowiem na sposób, w jaki organizm przetwarza i wytwarza cukier działając podobnie do ćwiczeń czy postu i wspierając proces autofagii. 

Działanie to może sprzyjać nie tylko walce z nowotworami, ale także profilaktyce nowotworów (nie tylko jelita grubego, także jajników, trzustki czy płuc). Wiadomo, że wspomaga także profilaktykę chorób wieku starczego (otępiennych). 

Co więcej, w przypadku zastosowania antycukrzycowego, działanie substancji pokrewnych metforminie (stosowanej od lat 60. XX wieku) było znane ludziom już od czasu średniowiecza - biguanidy (których pochodną jest metformina) są obecne w rutwicy lekarskiej stosowanej w leczeniu cukrzycy w medycynie ludowej. 

Oczywiście, stosowanie metforminy samodzielnie i bez porozumienia z lekarzem to zły pomysł. Lek może bowiem negatywnie oddziaływać na nerki czy wątrobę. Niewskazany jest także dla osób zaraz po zawale serca.  

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródło: BusinessInsider/AM


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej