Podziemnej wody na Marsie jest całkiem sporo? Obiecujące wyniki kosmicznych badań

Na Marsie może istnieć woda w stanie ciekłym, i to w ilości pozwalających pokryć całą planetę warstwą o głębokości kilkuset metrów - przewidują naukowcy. Swoją hipotezę opierają na ocenie raportów ze wstrząsów sejsmicznych odnotowywanych na Czerwonej Planecie. Badacze chcą teraz zaprojektować dalsze misje, mające potwierdzić te przypuszczenia. 

2025-05-15, 11:01

Podziemnej wody na Marsie jest całkiem sporo? Obiecujące wyniki kosmicznych badań
Badacze przypuszczają, że pod powierzchnią Marsa może kryć się całkiem sporo wody. Foto: NASA

Woda na Marsie. Naukowcy prawdopodobnie znaleźli podziemne zbiorniki

Geofizycy i geolodzy z kilku uniwersytetów i ośrodków badawczych kosmosu przeanalizowali strukturę i budowę marsjańskiej skorupy, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o obecność wody na Czerwonej Planecie. Obecnie wiadomo, że Mars obfitował w wodę, ale kilka miliardów lat temu, a obecnie jego powierzchnia jest sucha jak wiór.

Najnowsze badania marsjańskiej skorupy mogą przybliżyć ludzkość do odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się stało. Grupa naukowców z chińskich, australijskich i europejskich uczelni ustaliła na podstawie analizy zapisów fal sejsmicznych, zebranych w ramach misji InSight NASA, że na głębokości między 5,4 a 8 km pod powierzchnią planety dochodzi do zaburzeń w prędkości rozchodzenia się fal poprzecznych. Ich zdaniem sugeruje to zmianę gęstości ośrodka, w którym przemieszczają się fale, a więc daje powody sądzić, że występuje tam woda w stanie ciekłym. 

Naukowcy znaleźli wodę na Marcie? Cała nadzieja w sejsmometrach

Podziemnej wody może być na Marsie całkiem sporo. Geolodzy szacują, że mogłaby ona pokryć planetę warstwą między 520 i 780 metrów wysokości, zakładając pełne nasycenie porowatych powierzchni planety. "Szacunki te opierają się jedynie na danych o profilu sejsmicznym zebranym przez lądownik InSight i nie uwzględniają potencjalnie bardziej złożonych struktur w innych rejonach skorupy Marsa" - zaznacza SpaceDaily.com. Dla porównania cała woda zgromadzona na Ziemi pozwoliłaby na okrycie naszej planety warstwą o głębokości ok. 3,6 km.

(PAP) (PAP)

Niemniej, odkrycie prawdopodobnych podziemnych rezerwuarów Marsa daje wgląd w burzliwą ewolucję geologiczną planety oraz jej potencjał kolonizacyjny. Naukowcy liczą teraz, że przyszłe ekspedycje marsjańskie, wyposażone w dokładniejsze sejsmometry, dadzą więcej informacji na temat ewentualnych podziemnych oceanów na Marsie. 

REKLAMA

Potężne wyzwanie technologiczne

Obecność ciekłej wody jest jednym z kluczowych czynników dla istnienia życia, przynajmniej w formach znanych na Ziemi. Na Ziemi mikroorganizmy potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach, takich, jakie panują głęboko pod powierzchnią czy w bardzo słonych środowiskach. Jeśli podobne warunki istnieją na Marsie, jest możliwość, że życie mogło tam powstać lub przetrwać w ukrytych rezerwuarach wodnych.

Czytaj także: 

Dla przyszłych misji załogowych na Marsa dostęp do wody jest kluczowy nie tylko dla podtrzymania życia, ale także jako źródło tlenu i wodoru do produkcji paliwa. Obecność podziemnych rezerwuarów wody mogłaby znacząco ułatwić długoterminowe pobyty ludzi na Czerwonej Planecie. Jednakże głębokość, na której znajduje się ta woda, stanowi wyzwanie technologiczne. Alternatywą może być poszukiwanie miejsc, gdzie woda wypływa na powierzchnię, na przykład w rejonach aktywnych geologicznie, takich jak Cerberus Fossae.


Źródła: SpaceDaily.com/NASA/PolskieRadio24.pl/mbl/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej