Zełenski z ofertą dla Rosji. Jest odpowiedź Putina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował Rosji zawieszenie broni do czasu bezpośredniego spotkania z prezydentem Władimirem Putinem. Celem inicjatywy jest stworzenie warunków do deeskalacji konfliktu i rozpoczęcia realnych negocjacji pokojowych. Zełenski zasugerował, że spotkanie mogłoby odbyć się już w poniedziałek, 9 czerwca, w neutralnym miejscu, takim jak Stambuł, Watykan czy Szwajcaria.

2025-06-04, 16:48

Zełenski z ofertą dla Rosji. Jest odpowiedź Putina
Kreml odrzucił propozycję Zełenskiego. Foto: GAVRIIL GRIGOROV/AFP/East News

Rozmowy Zełenski-Putin. Rozejm przy wsparciu USA

Ukraiński prezydent podkreślił, że jeśli podczas spotkania nie zostanie osiągnięte porozumienie, zawieszenie broni zakończy się tego samego dnia. W przypadku pozytywnych rezultatów, rozejm miałby zostać przedłużony przy wsparciu mediacyjnym Stanów Zjednoczonych.

Ukraina proponuje zawieszenie broni w wojnie z Rosją do czasu spotkania przywódców obu państw; jeśli na tym spotkaniu zobaczymy, że możemy kontynuować dialog, rozejm zostanie przedłużony - oświadczył w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. - Nasi partnerzy mogą to poprzeć, ale my proponujemy ruskim zawieszenie broni do czasu spotkania liderów - dodał.

Wstrzymanie walk do spotkania przywódców. Podano termin

Jak napisała agencja Interfax-Ukraina, Zełenski jako najwcześniejszy termin zaproponował poniedziałek 9 czerwca. - Dlaczego wstrzymanie walk do spotkania przywódców? Dlatego, że się spotkamy. Jeśli nie będzie żadnego porozumienia, jeśli nie będzie życzenia ani pomysłu, jak to (tj. wojnę - red.) zakończyć, to zawieszenie broni zakończy się w tym dniu (spotkania z Putinem - red.) - powiedział Zełenski.

Kreml odrzucił propozycję. Putin nazwał władze Ukrainy „na wskroś przegniłym i skorumpowanym reżimem”

Kreml szybko odrzucił propozycję Zełenskiego, określając ukraińskie władze mianem "terrorystów" i stwierdzając, że "nikt nie rozmawia z terrorystami" .

REKLAMA

„Dla Kijowskiego reżimu władza jest ważniejsza od życia ludzi” - miał powiedzieć, według rosyjskich mediów, Władimir Putin. Kremlowski dyktator nazwał władze Ukrainy „na wskroś przegniłym i skorumpowanym reżimem”, który nie przestrzega elementarnych zasad kultury politycznej. Niezależni komentatorzy przypominają, że Rosja jest agresorem, a Putina ściga Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne.

Czytaj także:

Źródło: IAR/liveuamap.com/reuters.com

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej