Umowa Ukraina-UE. Komisarz ds. rolnictwa: zabezpieczy interesy polskich rolników
- Nowa umowa handlowa Unii Europejskiej z Ukrainą zabezpieczy interesy polskich rolników i otworzy przed nimi nowe możliwości - tak zapewnia komisarz do spraw rolnictwa. Christophe Hansen w rozmowie z Polskim Radiem ujawnił kilka szczegółów porozumienia, ogłoszonego w ubiegłym tygodniu.
2025-07-11, 10:43
Niepokoje w Polsce w związku z umową UE-Ukraina
Liberalizacja handlu Unii z Ukrainą wywołuje niepokoje w Polsce i obawy przed zalewem rynku ukraińskimi produktami. Unijny komisarz przyznał, że są drażliwe sektory i wwóz takich produktów jak cukier, pszenica czy drób z Ukrainy do Unii będzie ograniczony. - Kwoty importowe zostaną zmniejszone o 80 procent w porównaniu ze szczytowym momentem bezcłowego handlu z Ukrainą. To ważne, bo tego eksportu będzie o 80 procent mniej. Wracamy do stanu, który jest akceptowalny na rynku i nie powoduje zakłóceń - powiedział komisarz do spraw rolnictwa.
Posłuchaj
Bezcłowy handel obowiązywał przez trzy lata
Bezcłowy handel Unii z Ukrainą wprowadzono po rosyjskiej napaści. Obowiązywał przez trzy lata. W tym czasie niektóre produkty z Ukrainy zalewały jednak europejskie rynki, głównie w krajach sąsiadujących, w tym w Polsce. Stąd teraz podejrzliwość polskich rolników dotycząca nowej umowy. Komisarz do spraw rolnictwa Christophe Hansen przekonuje, że otwierają się dla nich możliwości eksportu na Ukrainę. - Unia Europejska, a zwłaszcza Polska, mają tzw. sektory ofensywne. Myślę na przykład o maśle czy serach, ale także o kiełbasach. I nasi europejscy, ale także polscy rolnicy, w dużej mierze skorzystają z tego nowego otwarcia w handlu. Bo handel odbywa się w obu kierunkach i właśnie to mamy na uwadze, aby wykorzystać możliwości dla naszych rolników - dodał komisarz.
Projekt nowego budżetu UE
Christophe Hansen był też pytany o projekt nowego, unijnego budżetu, który zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu przez Komisję Europejską. W Polsce, która korzysta z hojnego wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej, pojawiły się obawy, że zmiana priorytetów w Unii spowoduje znaczne ograniczenie puli dla rolnictwa.
- Prace nad projektem jeszcze trwają. Ale myślę, że można już teraz stwierdzić, że ważne jest utrzymanie wspólnej polityki rolnej, która okazała się skuteczna w ostatnich ponad sześciu dekadach jeśli chodzi o zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego, sprawiedliwych dochodów dla naszych rolników, ale także przystępnych cen żywności dla naszych konsumentów - podkreślił unijny komisarz. Dodał, że utrzymanie finansowego wsparcia wspólnej polityki rolnej jest konieczne, bo wyzwania dla rolników wcale się nie zmniejszyły.
- One stały się jeszcze większe. Istnieje wiele napięć geopolitycznych, wojna Rosji z Ukrainą, ale także napięcia handlowe z USA, czy Chinami. Myślę więc, że bardzo ważne jest utrzymanie wysokiego poziomu finansowania. I jestem pewien, że kolejna wspólna polityka rolna będzie przez duże "W" - skomentował komisarz do spraw rolnictwa Christophe Hansen.
Czytaj także:
- Ekshumacje w Puźnikach. Będzie kolejny etap prac?
- Tusk podał kwotę wsparcia. Ile Polska wydała na pomoc Ukrainie?
Źródła: IAR/inne