Tusk podał kwotę wsparcia. Ile Polska wydała na pomoc Ukrainie?

Premier Donald Tusk zaapelował z Rzymu o wspólny wysiłek na rzecz odbudowy Ukrainy, podkreślając, że koniec wojny musi być wspólnym celem demokratycznego świata. Polska - jak zaznaczył - już wydała 25 mld euro na wsparcie sąsiada i odgrywa kluczową rolę w niesieniu pomocy oraz planowaniu powojennej odbudowy.

2025-07-10, 14:36

Tusk podał kwotę wsparcia. Ile Polska wydała na pomoc Ukrainie?
Tusk: nasze sumienia nie mogą spocząć, kiedy Putin co noc atakuje cywilów. Foto: Rex Features/East News

Tusk apeluje o jedność w sprawie Ukrainy

Premier Donald Tusk, przemawiając podczas konferencji w Rzymie na temat odbudowy Ukrainy, zaznaczył, że nie będzie mowy o odbudowie bez wcześniejszego zwycięstwa tego kraju w wojnie, która - jak podkreślił - toczy się "za Europę, a być może nawet za świat i dla świata - takiego, jakim go znamy". - To nie jest czas, żeby wymieniać to wszystko, co zrobiliśmy, natomiast myślę, że wystarczy wspomnieć jedną liczbę - 25 mld euro. To jest to, co Polska już wydała w odpowiedzi na rosyjską agresję, jeżeli chodzi o pomoc humanitarną, wsparcie dla uchodźców i pomoc wojskową - wskazał.

Podkreślił, że Polska pełni szczególną rolę w procesie odbudowy Ukrainy, angażując się m.in. w rozwój infrastruktury drogowej i łączność. Zwrócił uwagę, że przez polskie korytarze transportowe przepływa obecnie 90 proc. pomocy humanitarnej i wojskowej kierowanej do Ukrainy. - Te same drogi będą również drogami odbudowy na przyszłość - powiedział.

Tusk: odbudowa Ukrainy oznacza przyłączenie jej do Europy

Premier zauważył również, że 30 proc. unijnego eksportu do Ukrainy pochodzi z Polski. - Transport, handel, inwestycje - to jest trójkąt, który będzie podstawą, na której będziemy budować, bo odbudowa Ukrainy oznacza również przyłączenie jej do Europy (...) Kładziemy więc fundamenty pod przyszłe członkostwo unijne dla Ukrainy - dodał.

Tusk zaznaczył, że z perspektywy Polski oraz innych państw Europy Środkowo-Wschodniej wolna i suwerenna Ukraina to fundament bezpieczniejszej Unii Europejskiej. - Ukraina uczy pozostałe kraje odwagi, odporności i innowacji - ocenił. - Z Rzymu, jednej z kolebek naszej cywilizacji, apeluję do całego świata demokratycznego: nasze sumienia nie mogą spocząć, kiedy Putin atakuje cywilów, noc za nocą. Koniec tej wojny musi być naszym wspólnym celem. Teraz jest czas, żeby otworzyć nowy rozdział, rozdział odbudowy Ukrainy w pokoju - zaapelował Tusk.

Odbudowa Ukrainy. W Rzymie debatują przywódcy 100 państw

Tegoroczna konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy odbywa się po raz czwarty. Wcześniejsze edycje miały miejsce w szwajcarskim Lugano, Londynie oraz Berlinie. Celem rzymskiego spotkania jest wsparcie szybkiej odbudowy, ożywienia i modernizacji Ukrainy, która od ponad trzech lat zmaga się ze skutkami rosyjskiej inwazji. Wydarzenie ma również na celu zwiększenie świadomości międzynarodowej opinii publicznej na temat potrzeby pomocy Kijowowi oraz zmobilizowanie zagranicznych inwestycji i wspólnych działań na rzecz odbudowy kraju.

W ramach czwartkowej wizyty w Rzymie polski premier spotka się jeszcze m.in. z premierką Włoch, a także połączy się zdalnie z uczestnikami odbywającego się w Wielkiej Brytanii spotkania tzw. koalicji chętnych.

Czytaj także:

Źródło: PAP/nł

Polecane

Wróć do strony głównej