Ekshumacje w Puźnikach. Będzie kolejny etap prac?
Władze w Tarnopolu wyraziły zgodę na dalsze prace ekshumacyjne w dawnej wsi Puźniki. Wcześniej odnaleziono tam szczątki ciał 42 osób - przekazał Ołeksij Złatohorski z fundacji Wołyńskie Starożytności.
2025-07-10, 18:28
Ekshumacje Puźnikach. MKiDN: trwa procedura rozpatrywania wniosku
Ukraiński wiceminister kultury Andrij Nadżos powiedział w czwartek, że "następnym etapem, który umożliwi dalsze działania w Puźnikach, będzie zgoda ukraińskiego ministerstwa kultury". Do sprawy odniósł się tez rzecznik polskiego resortu kultury Piotr Jędrzejowski. - Nie potwierdzamy informacji o zgodzie na następne prace ekshumacyjne we wsi Puźniki. Trwa procedura rozpatrywania wniosku - komentował.
Fundacja Wołyńskie Starożytności, jako podmiot prawa ukraińskiego, jest głównym wykonawcą prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. Współpracuje w tej sprawie z polską Fundacją "Wolność i Demokracja". Jak podał Złatohorski, departament kultury Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Wojskowej "zatwierdził program i plan kalendarzowy prac poszukiwawczych w Puźnikach". - Teraz należy złożyć wniosek (z prośbą o zezwolenie na poszukiwania - red.) w Ministerstwie Kultury i Komunikacji Strategicznej Ukrainy - przekazał.
Zbrodnia w Puźnikach
Puźniki to dawna wieś w obecnym obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy, gdzie w nocy z 12 na 13 lutego 1945 r. ukraińscy nacjonaliści wymordowali - według różnych źródeł - od 50 do 120 Polaków.
24 kwietnia rozpoczęły się tam ekshumacje - pierwsze takie prace od zniesienia przez stronę ukraińską (w listopadzie 2024 r.) zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Podczas ekshumacji w Puźnikach wydobyto szczątki co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Archeolodzy, którzy uczestniczyli w pracach, przypuszczają, że może znajdować się tam jeszcze jedna zbiorowa mogiła Polaków.
Nadżos: Ukraina jest otwarta na dialog
Wiceminister kultury Ukrainy Andrij Nadżos powiedział, że po zgodzie tarnopolskich władz obwodowych na przedłużenie prac w Puźnikach potrzebna będzie akceptacja ukraińskiej międzyresortowej komisji ds. upamiętnień. - Ukraina jest otwarta na dialog i będzie on kontynuowany - zapewnił.
Ekshumacje w Puźnikach są kontynuacją prac prowadzonych przez Fundację "Wolność i Demokracja" od maja do sierpnia 2023 r., zakończonych odnalezieniem mogiły, w której spoczywają szczątki ofiar zbrodni. W styczniu 2025 r., na podstawie wyników prac poszukiwawczych, władze ukraińskie udzieliły zezwolenia na przeprowadzenie ekshumacji odnalezionych szczątków. Prace trwały w dniach 23 kwietnia - 10 maja 2025 r.
- 11 lipca – nowe święto państwowe. Czy to dzień wolny od pracy?
- Dzień pamięci ludobójstwa na Wołyniu. Prezydent podpisał ustawę
Źródło: PAP/łl