Tu jest najwięcej przypadków cholery. Znamy nowe dane WHO
211 678 zakażeń, w tym 2754 zgony w 26 krajach, przede wszystkim w Afryce i Azji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła globalne dane dotyczące zakażeń cholerą. Statystyka obejmuje okres od początku roku do 25 maja.
2025-07-21, 15:07
Przypadki zakażeń w Niemczech i Wielkiej Brytanii
Największą liczbę zakażeń zarejestrowano w maju (52589 chorych) - to o 35 proc. więcej niż w kwietniu. Z kolei w całym 2024 r. odnotowano niemal 805 tys. przypadków zachorowania oraz 5,8 tys. zgonów w 33 krajach. To oficjalne dane, jednak rzeczywista liczba zakażeń i zgonów z powodu cholery może być większa.
Z danych WHO wynika, że w tym roku w Europie jak dotąd występowały pojedyncze przypadki zachorowania - przeważnie dochodziło do nich na skutek powrotu turystów z podróży na inne kontynenty, np. z Afryki. Do spektakularnych zakażeń doszło w styczniu i lutym. Zgłoszono wtedy trzy przypadki zachorowania na cholerę w Niemczech, a także cztery w Wielkiej Brytanii. Wszystkie były związane z wyjazdem do Etiopii; zostały wywołane tym samym przecinkowcem cholery z serotypu 01 (biotyp El Tor).
Zakażenia po kontakcie z wodą ze "świętego źródła"
Czasopismo "Eurosurveillance" - zajmujące się tematyką chorób zakaźnych - podało, że osoby z Niemiec zakaziły się chorobą na skutek wypicia święconej wody przywiezionej z Etiopii. W tym dwie osoby pochodzenia etiopskiego zabrały ze sobą wodę w plastikowej butelce. Wypiły ją w drodze powrotnej i poczęstowały nią kolejną osobę, która nie przebywała w Etiopii. Ta osoba zakaziła się po tym, jak jedynie umyła twarz święconą wodą, w tym również usta.
Wszystkie zakażone osoby musiały być poddane hospitalizacji z powodu silnej biegunki oraz wymiotów. Jedna musiała być nawet leczona na oddziale intensywnej terapii. Jednak wszystkie przeżyły infekcję.
W Wielkiej Brytanii zaś - jak podaje tamtejsza służba zdrowia - cholerą zakaziły się trzy osoby, które również wyjeżdżały do Etiopii. Jedna przyznała, że korzystała ze świętego źródła. Czwarta osoba nie przebywała w Etiopii, ale napiła się świętej wody przywiezionej z tego kraju. Trzy osoby musiały być hospitalizowane - na oddziale intensywnej terapii.
Obszary endemiczne w Afryce
Etiopia należy do krajów o największej liczbie zakażeń cholerą. W Afryce wiele zakażeń cholerą zdarza się także w:
- Demokratycznej Republice Konga,
- Malawi,
- Somalii,
- Mozambiku,
- Zimbabwe.
Cholera - przyczyny zakażenia, leczenie, zagrożenie
Cholera jest ostrą i zakaźną chorobą przewodu pokarmowego, wywoływaną przez szczepy przecinkowca wytwarzającego enterotoksynę. Do zakażenia dochodzi po spożyciu skażonego pokarmu lub wody. Choroba ta najczęściej występuje w Afryce i Azji. Można ją leczyć antybiotykami oraz płynami przeciwdziałającymi odwodnieniu i niedoborom elektrolitów. Jej śmiertelność jest raczej niewielka, sięga zwykle 1 proc., jednak w razie braku leczenia lub gdy jest ono mało skuteczne, może być znacznie większa.
Eksperci WHO uważają, że zachorowalność na cholerę rośnie z powodu zmian klimatu i narastających konfliktów zbrojnych, braku dostępu do czystej wody, niedostatecznej higieny oraz ubóstwa. Nie wszędzie też miejscowa ludność ma dostęp do odpowiedniej opieki medycznej.
- Cholera w Polsce? Pacjentka w izolacji, szpital wstrzymał przyjęcia na oddział
- W Polsce mogą pojawić się choroby, których dotąd nie było. "Zmienia się klimat"
- Główny inspektor sanitarny ostrzega: małpia ospa ma potencjał epidemiczny
Źródło: PAP/łl