Ukraina w UE. O tym rozmawiali Zełenski i von der Leyen

Prezydent Ukrainy omówił z szefową Komisji Europejskiej integrację Kijowa ze wspólnotą, zaostrzenie sankcji wobec Rosji oraz funkcjonowanie ukraińskich instytucji antykorupcyjnych. W czwartek ma zebrać się parlament Ukrainy, by natychmiast uchwalić prawo przywracające niezależność tych ostatnich.

2025-07-27, 18:05

Ukraina w UE. O tym rozmawiali Zełenski i von der Leyen
Ukraina musi zachować niezależne organy antykorupcyjne - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej. Foto: X/KE

Organy antykorupcyjne. "Projekt ustawy trzeba uchwalić natychmiast"

Po rozmowie telefonicznej z Ursulą von der Leyen ukraiński przywódca poinformował, że tematem rozmów był projekt ustawy gwarantującej niezależność i skuteczność organów antykorupcyjnych. "Podziękowałem Komisji Europejskiej za udzieloną ekspertyzę. Mamy tę samą wizję: ważne, aby projekt ustawy został przyjęty natychmiast - w przyszłym tygodniu" - napisał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski.

Poinformował również przewodniczącą Komisji, że Ukraina wdraża reformy niezbędne do uzyskania pomocy finansowej z mechanizmu Ukraine Facility. Zełenski podziękował za przyjęcie 18. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji, a przede wszystkim za obniżenie ceny maksymalnej rosyjskiej ropy

Politycy rozmawiali też o działaniach, które należy podjąć, by rozpocząć pierwszy etap negocjacji dotyczących członkostwa Ukrainy w UE. - Zajmiemy się tym tak szybko, jak to możliwe - zadeklarował Wołodymyr Zełenski.

Von der Leyen: to dobra rozmowa

Ukraina musi zachować niezależne organy antykorupcyjne - oświadczyła w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Szefowa KE określiła rozmowę z ukraińskim przywódcą jako "dobrą".

Von der Leyen we wpisie na platformie X podkreśliła, że "Ukraina osiągnęła już wiele na swojej drodze do Europy". "Musi budować na tych solidnych fundamentach i zachować niezależne organy antykorupcyjne, które są kamieniem węgielnym praworządności na Ukrainie" - zaznaczyła. 

Przewodnicząca KE zaznaczyła, że Ukraina może liczyć na wsparcie na swojej "drodze do Europy".

W Kijowie zbierze się parlament

W czwartek w Kijowie ma się zebrać parlament, by rozpatrzeć pilny prezydencki projekt ustawy mającej przywrócić niezależność organów antykorupcyjnych: Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP). Ustawa ma odwrócić zmiany przyjęte w Ukrainie w minionym tygodniu, które pozbawiały obie instytucje autonomii podporządkowując je nadzorowanemu przez Zełenskiego prokuratorowi generalnemu.

Przeciwko zmianom protestowali Ukraińcy w kilkunastu miastach w ogarniętym wojną kraju.
Wspomniane innowacje skrytykowały Komisja Europejska i niektóre unijne stolice. Bezpośrednio z Zełenskim skontaktowała się wówczas von der Leyen, która publicznie oświadczyła, że żąda od ukraińskiego prezydenta wyjaśnień.

Czytaj także: 

Źródło: PAP/IAR/inne

Polecane

Wróć do strony głównej