Izrael chce "wymazać Państwo Palestyńskie". Zatwierdzono plan
Izraelskie ministerstwo finansów zatwierdziło powszechnie potępiany przez społeczność międzynarodową plan E1. Zgodnie z nim okupowany Zachodni Brzeg ma zostać odcięty od wschodniej Jerozolimy poprzez budowę osiedli mieszkaniowych.
2025-08-20, 21:55
Izrael chce "wymazać Państwo Palestyńskie"
- Dzięki E1 w końcu spełniamy to, co obiecywaliśmy od lat. Państwo Palestyńskie jest wymazywane ze stołu, nie hasłami, ale czynami - przekazał w oświadczeniu minister finansów Bezalel Smotrich.
Jeśli plan faktycznie zostanie zrealizowany, może to jeszcze bardziej pogłębić problemy Izraela na arenie międzynarodowej. Projekt E1 został mocno skrytykowany m.in. przez ONZ, ale również poszczególne kraje.
"Potępiamy podjętą dziś decyzję o rozbudowie tej konkretnej osady, która wbije pal w samo serce rozwiązania dwupaństwowego. Wzywamy rząd Izraela do wstrzymania wszelkiej działalności osadniczej" - stwierdził w oświadczeniu rzecznik ONZ Stéphane Dujarric.
E1 w ogniu krytyki
Palestyńskie MSZ, co oczywiste, również potępiło plan. Zaznaczyło przy tym, że doprowadzi on do izolacji społeczności palestyńskiej i podzieli samą Palestynę na dwie części. Zdaniem resortu będzie to pogwałcenie prawa międzynarodowego oraz przekreślenie rozwiązania dwupaństwowego.
Ministerstwu wtórował zresztą szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. "Jeśli ta ustawa zostanie wprowadzona w życie, podzieli państwo palestyńskie na dwie części, co będzie rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i poważnie podważy rozwiązanie dwupaństwowe" - napisał na platformie X. Głosy krytyki płynęły również ze strony niemieckiego rządu.
Netanjahu chwali się "zapobiegnięciem powstania Państwa Palestyńskiego"
Sam premier Benjamin Netanjahu nie odniósł się do zatwierdzenia planu E1. W niedzielę wizytował jednak w założonej 25 lat temu na Zachodnim Brzegu osadzie Ofra. Chwalił się wówczas "zapobiegnięciem powstania Państwa Palestyńskiego".
- 25 lat temu powiedziałem, że zrobimy wszystko, aby umocnić naszą władzę nad ziemią Izraela, zapobiec powstaniu państwa palestyńskiego i zapobiec próbom wykorzenienia nas stąd. Dzięki Bogu, dotrzymaliśmy tego, co obiecałem - stwierdził.
Wspomniane rozwiązanie dwupaństwowe zakłada utworzenie Państwa Palestyńskiego na terenie obejmującym wschodnią Jerozolimę, Zachodni Brzeg i Strefę Gazy. Na terenie Zachodniego Brzegu żyje ok. 2,3 mln Palestyńczyków, oraz 700 tys. Żydów, mieszkających głównie na osiedlach, uznanych za wybudowane niezgodnie z prawem międzynarodowym.
- Jerozolima. Namalowano hasło o Holokauście w Strefie Gazy
- Relacjonował wojnę w Gazie, zginął w nalocie. Izrael twierdzi, że był terrorystą
- Tysiące dzieci głoduje w Strefie Gazy, coraz więcej umiera. WHO bije na alarm
Źródło: Reuters/egz