more_horiz
Wiadomości

"Na rynku pozostaną dwaj pracodawcy". Marek Król o pojawiającej się w USA tezie nt. lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 13:22
- Lockdowny mogą doprowadzić do tego, że zniknie klasa średnia i MŚP - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci", nawiązując do przewijającej się w amerykańskich mediach hipotezy dotyczącej gospodarczych skutków pandemii.
Marek Król
Marek KrólFoto: PR24/MR

Szczepienia przeciw koronawirusowi w Unii muszą być przyspieszone, a koncerny farmaceutyczne powinny dochować terminów dostaw. Takie są ustalenia wideoszczytu z udziałem europejskich przywódców. O wnioskach z ponad czterogodzinnej narady poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

1200_koronawirus_ulica_PAP.png
Ciemnoczerwone strefy zakażeń COVID-19 w całej Europie. Nowy pomysł KE

Ostatnio problemy z dotrzymaniem terminów miały firmy Pfizer i BioNTech. Z powodu modernizacji jednej z fabryk zmniejszone zostały w tym tygodniu dostawy preparatów niemiecko-amerykańskiego koncernu do unijnych krajów. Jest deklaracja, że od przyszłego tygodnia szczepionki będą dostarczane zgodnie z pierwotnym harmonogramem.

Czytaj więcej: "Szczepienia muszą być przyspieszone". Znamy ustalenia po wideoszczycie UE

Gość audycji odniósł się do bieżących problemów związanych z programem szczepień i zastanawiał się nad tym, jakie zapisy zostały zawarte w umowie pomiędzy koncernem a UE. - Czy nie jest tak, że Niemcy, które załatwiły sobie z tego samego źródła 30 mln więcej szczepionek, poza umową unijną z Pfizerem, spowodowały, że koncern teraz wywiązuje się z tej umowy kosztem dostaw do Polski, Włoch, czy innych krajów - pytał Król.

Co dalej z lockdownem?

Brak szczepionek paraliżuje programy wyszczepiania społeczeństw i ich uodparniania na koronawirusa, a co za tym idzie może wydłużyć społeczną izolację.

Marek Król przytoczył pojawiającą się w Stanach Zjednoczonych hipotezę, że "lockdowny mogą doprowadzić do tego, że zniknie klasa średnia i małe i średnie przedsiębiorstwa". - Pozostaną na rynku dwaj pracodawcy - wielkie korporacje i państwo - przytoczył komentator. 

Więcej w nagraniu audycji.


Posłuchaj
19:16 PR24_mp3 2021_01_22-12-37-02.mp3 Marek Król w komentarzu dot. dostaw szczepionek na koronawirusa ("Północ-Południe"/Polskie Radio 24)

 

***

Audycja: "Północ-Południe"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Marek Król ("Sieci")

Data emisji: 22.01.2021

Godz. emisji: 12.37

Polskie Radio 24/IAR/st

Zobacz także

Zobacz także