Szczepienia przeciw koronawirusowi w Unii muszą być przyspieszone, a koncerny farmaceutyczne powinny dochować terminów dostaw. Takie są ustalenia wideoszczytu z udziałem europejskich przywódców. O wnioskach z ponad czterogodzinnej narady poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Ciemnoczerwone strefy zakażeń COVID-19 w całej Europie. Nowy pomysł KE
Ostatnio problemy z dotrzymaniem terminów miały firmy Pfizer i BioNTech. Z powodu modernizacji jednej z fabryk zmniejszone zostały w tym tygodniu dostawy preparatów niemiecko-amerykańskiego koncernu do unijnych krajów. Jest deklaracja, że od przyszłego tygodnia szczepionki będą dostarczane zgodnie z pierwotnym harmonogramem.
Czytaj więcej: "Szczepienia muszą być przyspieszone". Znamy ustalenia po wideoszczycie UE
Gość audycji odniósł się do bieżących problemów związanych z programem szczepień i zastanawiał się nad tym, jakie zapisy zostały zawarte w umowie pomiędzy koncernem a UE. - Czy nie jest tak, że Niemcy, które załatwiły sobie z tego samego źródła 30 mln więcej szczepionek, poza umową unijną z Pfizerem, spowodowały, że koncern teraz wywiązuje się z tej umowy kosztem dostaw do Polski, Włoch, czy innych krajów - pytał Król.
Co dalej z lockdownem?
Brak szczepionek paraliżuje programy wyszczepiania społeczeństw i ich uodparniania na koronawirusa, a co za tym idzie może wydłużyć społeczną izolację.
Marek Król przytoczył pojawiającą się w Stanach Zjednoczonych hipotezę, że "lockdowny mogą doprowadzić do tego, że zniknie klasa średnia i małe i średnie przedsiębiorstwa". - Pozostaną na rynku dwaj pracodawcy - wielkie korporacje i państwo - przytoczył komentator.
Więcej w nagraniu audycji.
19:16 PR24_mp3 2021_01_22-12-37-02.mp3 Marek Król w komentarzu dot. dostaw szczepionek na koronawirusa ("Północ-Południe"/Polskie Radio 24)
***
Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Marek Król ("Sieci")
Data emisji: 22.01.2021
Godz. emisji: 12.37
Polskie Radio 24/IAR/st