more_horiz
Wiadomości

Nie ustają represje wobec Tatarów. Rosyjska FSB oskarżyła jednego z liderów o dywersję

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 12:50
Rosyjska FSB oskarżyła jednego z liderów Tatarów krymskich Narimana Dżelalowa o dywersję. Tatarski działacz od 4 września jest przetrzymywany w areszcie. Obrońcy praw człowieka przypominają, że represje wobec społeczności tatarskiej zaczęły się w 2014 roku - po tym jak Rosja podstępem zajęła ukraiński Krym. Część Tatarów krymskich do dziś nie zaakceptowała rosyjskiej aneksji półwyspu.
Logo FSB
Logo FSBFoto: rebrova irina/ Shutterstock

Początkowo wiceprzewodniczącemu nieuznawanego w Rosji samorządu tatarskiego, Medżlisu, zarzucono pomoc w dokonaniu aktu dywersji.

krym 1200 forum.jpg
Uszkodzenie gazociągu na Krymie. Ukraiński wywiad: prowokacja mająca uzasadnić dalsze represje

Chodziło o uszkodzenie gazociągu, który przebiega w okolicach Symferopola. Jak podały rosyjskie agencje, służby śledcze zmieniły kwalifikację czynu na "dokonanie aktu dywersji w zmowie ze zorganizowaną grupą przestępczą".


Posłuchaj
00:50 11308934_1.mp3 FSB oskarża o dywersję lidera krymskich Tatarów - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Nariman Dżelalow nie przyznaje się do winy

Tatarskiemu działaczowi grozi do 20 lat więzienia. On sam nie przyznaje się do winy. W rozmowach z Polskim Radiem przy każdej okazji podkreślał, że nie jest Rosjaninem, a Krym nie jest Rosją.

Czytaj także:

- Identyfikuję siebie wyłącznie jako Tatara krymskiego, obywatela Ukrainy, człowiek na którego dom napadli agresywni ludzie - tłumaczy Nariman Dżelalow.

Posłuchaj
00:10 11308960_1.mp3 Nariman Dżelalow: identyfikuję siebie wyłącznie jako Tatara krymskiego (IAR)

Obrońcy praw człowieka informują, że w rosyjskich aresztach śledczych i koloniach karnych przetrzymywanych jest ponad stu działaczy tatarskich, którzy nie uznają aneksji Krymu.

ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także