more_horiz
Wiadomości

Premier Łotwy: Europa bardziej się do siebie zbliżyła i skonsolidowała dzięki kryzysowi na granicy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 18:15
Premier Mateusz Morawiecki zakończył w Rydze spotkaniem z szefem łotewskiego rządu Krisjanisem Karinsem. Było to ostatnie zaplanowane na dziś spotkanie związku z sytuacja na granicy. 
Premier Łotwy: Ryga i Warszawa wspólnie sprzeciwiają się hybrydowym atakom ze strony Białorusi
Premier Łotwy: Ryga i Warszawa wspólnie sprzeciwiają się hybrydowym atakom ze strony BiałorusiFoto: DWOT / terytorialsi.wp.mil.pl

Łotewski premier wskazywał na to, że Polska i Łotwa wspólnie działają w kwestii rozwiązania kryzysu migracyjnego. "Jeśli reżim białoruski uważał, że uda mu się zdestabilizować albo podzielić Europę, to bardzo się rozczarował. W rzeczywistości obserwujemy odwrotny proces: Europa bardziej się do siebie zbliżyła i skonsolidowała" - powiedział szef łotewskiego rządu. Krisjanis Karins podkreślił, że współpraca krajów bałtyckich i Polski jest koordynowana na wielu płaszczyznach.

Wspólnie sprzeciwiamy się atakom

Zaznaczył, że Ryga i Warszawa wspólnie sprzeciwiają się hybrydowym atakom ze strony Białorusi i nie pozwolą, by reżim wykorzystywał obywateli innych krajów spychając ich nielegalnie na granicę. Zdaniem łotewskiego premiera potrzebna jest współpraca z ONZ w kwestii powrotu migrantów do państw ich pochodzenia.

Wcześniejsze spotkania

Rano Mateusz Morawiecki rozmawiał w Tallinie z szefową estońskiego rządu Kają Kallas, a po południu w Wilnie z premier Litwy Ingridą Šimonyte.

Premier pytany na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Estonii Kają Kallas o to, czy polski rząd rozważa całkowite wstrzymanie ruchu towarowego między Polską a Białorusią, aby uderzyć gospodarczo w reżim Alaksandra Łukaszenki, odpowiedział: "rozważane są kroki o charakterze coraz bardziej poważnych sankcji gospodarczych, łącznie z zamknięciem granicy białorusko-polskiej od strony polskiej". "Zgodnie z pewną regułą drabiny eskalacyjnej - chcemy dać szansę Łukaszence cofnąć się i doprowadzić do powrotu migrantów do krajów pochodzenia. Najpierw zamykamy jedno przejście w Kuźnicy Białostockiej" - wyjaśnił premier. 

Czytaj więcej:

Posłuchaj
00:35 11411914_1.mp3 Łotewski premier: Ryga i Warszawa wspólnie sprzeciwiają się hybrydowym atakom ze strony Białorusi (IAR)

Z koeli Ingrida Šimonyte na spotkaniu z premierem Polski podkreśliła, że kryzys jest odpowiedzią na presję na reżim w Mińsku ze strony Unii Europejskiej. Jej zdaniem Aleksander Łukaszenka chce zniesienia sankcji i uznania go jako prawowitego prezydenta Białorusi. Szefowa litewskiego rządu wskazała, że trzeba utrzymać presję. "Ta presja musi zapewnić zarówno zakończenie tego hybrydowego ataku, jak i rozwiązanie kryzysu humanitarnego, który został jest na Białorusi i tam należy szukać jego rozwiązania" - powiedziała.

nj

Zobacz także

Zobacz także