more_horiz
Wiadomości

W PE debata nad doniesieniami o inwigilacji polityków. Powstanie także komisja śledcza

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 03:15
We wtorek w Strasburgu odbędzie się debata na temat przypadków cyfrowej inwigilacji polityków w krajach UE. Jak informuje Parlament Europejski, jest to reakcja na doniesienia medialne o tym, że w Polsce i na Węgrzech miało dojść do włamań na urządzenia cyfrowe polityków opozycji, aktywistów i dziennikarzy. Wykorzystano przy tym - jak podaje kanadyjskie laboratorium Citizen Lab - program szpiegowski Pegasus.
Dziś w Strasburgu debata po doniesieniach w sprawie cyfrowej inwigilacji polityków w krajach UE
Dziś w Strasburgu debata po doniesieniach w sprawie cyfrowej inwigilacji polityków w krajach UEFoto: olrat/Shutterstock

Na wniosek części grup politycznych w Parlamencie Europejskim powstanie komisja śledcza, która ma odpowiedzieć na pytania związane z wykorzystaniem systemu Pegasus w krajach europejskich, w tym w Polsce i na Węgrzech. Komisja ma przesłuchać m.in. polityków i agentów służb specjalnych.

Działania operacyjne

Polskie służby otrzymały licencję na wykorzystanie programu Pegasus w 2017 roku. MSWiA podkreśla, że wraz z pojawieniem się nowych środków komunikacji, organy ścigania muszą korzystać z nowych narzędzi w celu przeciwdziałania przestępstwom. Z tych narzędzi - jak zaznacza ministerstwo - nie korzystano jednak w sposób nielegalny.

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński napisał pod koniec stycznia w oświadczeniu dla komisji senackiej, że kontrola operacyjna w Polsce jest zarządzana przez sąd na wniosek uprawnionych do tego służb, po wcześniejszej zgodzie prokuratora.

O powołanie komisji śledczej zarówno w polskim, jak i w parlamencie UE wnioskuje opozycja. M.in. senator PO Krzysztof Brejza utrzymuje, że w Polsce wykorzystano system Pegasus do walki politycznej. Politycy partii rządzącej te oskarżenia nazwali "fake newsem".

Posłuchaj
00:51 11558252_1.mp3 W PE debata po doniesieniach w sprawie cyfrowej inwigilacji polityków w krajach UE. Relacja Karola Surówki (IAR)

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także