more_horiz
Wiadomości

Premier Litwy z wizytą na Ukrainie. "Żadne słowa nie opiszą tego, co tu widziałam"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 17:11
Premier Litwy Ingrida Šimonyte jest z wizytą na Ukrainie. Szefowa litewskiego rządu zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcia z Borodzianki niedaleko Kijowa. Ingrida Šimonyte napisała na Twitterze, że "żadne słowa nie opiszą tego, co tu widziałam i czego doświadczyłam".
Premier Litwy Ingrida imonyte z wizytą na Ukrainie
Premier Litwy Ingrida Šimonyte z wizytą na UkrainieFoto: Twitter/Ingrida Šimonytė

Litewskiej premier podczas wizyty na Ukrainie towarzyszył szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal. W swoim wpisie w mediach społecznościowych działania rosyjskich żołnierzy nazwał ludobójstwem.

"Razem odwiedziliśmy Borodziankę, zbombardowaną przez wojska rosyjskie. Federacja Rosyjska musi być ukarana za ludobójstwo dokonane na Ukrainie" - napisał szef ukraińskiego rządu i podziękował Litwie za włączenie się w śledztwo związane ze zbrodniami wojennymi Moskwy. 

Borodzianka została niedawno przejęta przez wojska ukraińskie po tym, gdy wycofali się z niej Rosjanie. Miejscowość ta była wielokrotnie ostrzeliwana i bombardowana. Dziś ukraiński wywiad wojskowy opublikował w internecie dane osobowe rosyjskich żołnierzy, którzy mieli brać udział w zbrodniach wojennych popełnionych tam na ludności cywilnej.

W Borodziance sytuacja gorsza niż w Buczy 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że według ustaleń władz ukraińskich sytuacja w miejscowości Borodzianka jest znacznie gorsza niż w Buczy, gdzie odkryto ofiary zbrodni dokonanych przez Rosjan. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich rozpoczęto przeszukiwania ruin Borodzianki, gdzie w wyniku ostrzału zniszczonych została większość budynków mieszkalnych. Pod gruzami zbombardowanych bloków mieszkalnych mogą znajdować się ciała setek ludzi. Wcześniej prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa podkreśliła, że "na celowniku" wojsk rosyjskich atakujących Borodziankę była tylko ludność cywilna, gdyż w tej miejscowości nie ma obiektów wojskowych.

Posłuchaj
00:43 11682690_1.mp3 Premier Litwy odwiedziła Borodziankę na Ukrainie. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także