more_horiz
Wiadomości

"Reżim w Mińsku kolaboruje z Moskwą". Prezydent Litwy za surowszymi sankcjami dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 09:38
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda udzielił wywiadu stacji CNN, w którym podkreślił, że sankcje na Białoruś muszą być takie same jak te nałożone na Rosję, gdyż reżim w Mińsku "kolaboruje z Rosją". Litewski przywódca spotka się dzisiaj w Rzeszowie m.in. z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.
Prezydent Litwy: sankcje na Białoruś muszą być takie same jak te nałożone na Rosję
Prezydent Litwy: sankcje na Białoruś muszą być takie same jak te nałożone na RosjęFoto: PAP/EPA/VALDA KALNINA

Sankcje nałożone na Białoruś muszą być takie same jak te na Rosję - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Dziś litewski przywódca przyjedzie do Rzeszowa. Późnym popołudniem odbędzie się tam szczyt prezydentów Polski i krajów bałtyckich.

W cytowanym przez litewskie media wywiadzie udzielonym telewizji CNN prezydent Gitanas Nauseda powiedział, że reżim w Mińsku "kolaboruje z Rosją". Jego zdaniem dlatego jest również odpowiedzialny za wybuch wojny na Ukrainie. Litewski przywódca zaznaczył, że Białoruś jest krajem, który w ostatnich latach utracił niepodległość.

Dodał też, że trzeba wspierać Ukrainę nie tylko militarnie, ale też gospodarczo, finansowo i politycznie. - Musimy odizolować Rosję od społeczności międzynarodowej - zaznaczył prezydent.

Kwestie wsparcia dla Ukrainy mają być też omówione dziś przez prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Rzeszowie.

Szkolenia żołnierzy na Litwie

Z kolei dowódca sił zbrojnych Litwy  Valdemaras Rupšys poinformował wcześniej, że Litwa  zorganizuje szkolenia dla ukraińskich żołnierzy.  Kwestia ta została poruszona podczas wspólnej konferencji z szefem sztabu Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych generałem Jamesem C. McConvillem.

Valdemaras Rupšys zapowiedział po spotkaniu z szefem resortu obrony Litwy Arvydasem Anušauskasem, że szkolenia dla ukraińskich żołnierzy rozpoczną się w najbliższym czasie. Ukraińcy mają ćwiczyć na terytorium Litwy, korzystając z tego samego sprzętu co siły litewskie. - Szkolenie jest im niezbędne do prowadzenia operacji przeciwko rosyjskim wojskom - powiedział szef litewskich sił zbrojnych.

Posłuchaj
00:29 11683673_1.mp3 Kwestie wsparcia dla Ukrainy mają być omówione dziś przez prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Rzeszowie - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

 Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

es

Zobacz także

Zobacz także