more_horiz
Wiadomości

"Braterski naród nie morduje dzieci". Rzecznik ukraińskiego MSZ rozczarowany postawą Macrona

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 16:09
- Jesteśmy rozczarowani postawą prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który odmówił nazwania "ludobójstwem" działań rosyjskich wojsk na Ukrainie, lecz powiedział, że narody Ukrainy i Rosji są jak bracia - przekazał rzecznik prasowy MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.
Rosyjscy żołnierze wciąż próbują przejąć całkowitą kontrolę nad Mariupolem
Rosyjscy żołnierze wciąż próbują przejąć całkowitą kontrolę nad Mariupolem Foto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

- Ze względu na uwarunkowania historyczne UkrainaRosja są sobie bliskie - to obiektywny fakt. Niemniej, mit o "bratnich narodach" zaczął upadać po rosyjskiej aneksji Krymu i rozpoczęciu przez Kreml wojny w Donbasie w 2014 roku, a ostatecznie runął wraz z atakiem rakietowym na ukraińskie miasta w lutym. Teraz rosyjscy "bracia" rzekomo przyszli na Ukrainę chronić rosyjskojęzyczną ludność, lecz w ciągu ostatnich ośmiu lat zabili 14 tysięcy Ukraińców - powiedział Nikołenko, cytowany przez gazetę internetową Ukraińska Prawda.

"Braterski naród nie morduje dzieci"

W ocenie rzecznika resortu dyplomacji obecnie "nie ma żadnych, również moralnych podstaw do tego, żeby rozmawiać o »braterskich relacjach« Ukraińców i Rosjan". - Braterski naród nie morduje dzieci, nie rozstrzeliwuje cywilów, nie gwałci kobiet, nie rani osób starszych i nie niszczy domów drugiego braterskiego narodu. Do barbarzyństwa wobec bezbronnych ludzi nie uciekają się nawet najbardziej zajadli wrogowie - dodał Ołeh Nikołenko.

Wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla stacji telewizyjnej France 2 wzbraniał się przed określeniem działań Rosji na Ukrainie mianem "ludobójstwa", postulując używanie terminu "zbrodnie wojenne".

- Byłbym ostrożny z tak mocnymi stwierdzeniami jak "ludobójstwo", dlatego że te dwa narody ukraiński i rosyjski są jak bracia. Chciałbym nadal dokładać wszelkich możliwych starań, by zatrzymać tę wojnę i przywrócić pokój. Nie jestem przekonany, czy eskalacja retoryki temu służy - przekonywał Macron.

Posłuchaj
00:54 11685717_1.mp3 Emmanuel Macron: słowna eskalacja nie służy sprawie. Relacja Stefana Foltzera (IAR) 

Z kolei prezydent USA Joe Biden użył słowa "ludobójstwo" odnośnie działań Władimira Putina na Ukrainie we wtorek (12.04) podczas konferencji prasowej w Iowa.

Ukrycie zbrodni wojennych

Tymczasem mer obleganego przez wojska rosyjskie Mariupola Wadym Bojczenko podkreślił, że "Rosjanie przywieźli krematoria, by ukryć popełniane na Ukrainie zbrodnie wojenne". - Mamy nagrania, dowody na popełnianie przez Rosjan zbrodni wojennych - oświadczył Bojczenko podczas konferencji prasowej online. Według szacunków Wadyma Bojczenki w położonym nad Morzem Azowskim mieście zabito dotąd 21 tys. cywilów. 

W Mariupolu wciąż trwa obrona skoncentrowana obecnie w zakładach metalurgicznych Azowstal. Walki trwają też w rejonie portu. Sytuacja ukraińskich wojskowych jest bardzo trudna. Bardzo trudna jest też sytuacja miejscowej ludności. Trwają także ostrzały w obwodach chersońskim i zaporoskim.

Na południu i wschodzie Ukrainy siły rosyjskie atakują pozycje ukraińskiej armii. Środa jest 49. dobą rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Rosja koncentruje też siły przed możliwą kolejną ofensywą w Donbasie.

Czytaj również:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także