more_horiz
Wiadomości

"Wolność musi być uzbrojona lepiej niż tyrania". Zełenski apeluje o dostawy czołgów i samolotów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 19:07
- Ukraina potrzebuje konkretnego uzbrojenia, aby dalej bohatersko chronić świat przed rosyjską agresją - powiedział w najnowszym orędziu prezydent Wołodymyr Zełenski. - Potrzebujemy artylerii, czołgów, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, bojowych wozów piechoty i samolotów - wymienił prezydent i wezwał Zachód do przysłania niezbędnej broni.
Zełenski: potrzebujemy konkretnego uzbrojenia, artylerii, czołgów, samolotów
Zełenski: potrzebujemy konkretnego uzbrojenia, artylerii, czołgów, samolotówFoto: president.gov.ua

Prezydent Ukrainy wymienił konkretną broń i sprzęt, który jest potrzebny Ukrainie. To artyleria dużego kalibru i amunicja do niej, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe (Zełenski wymienił tutaj zarówno systemy produkcji radzieckiej - Grad i Uragan, jak i amerykańskiej - HIMARS), pojazdy opancerzone (bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone), czołgi (T-72 lub pojazdy produkcji amerykańskiej i niemieckiej), systemy obrony przeciwlotniczej (S-300, Buk oraz zachodnie odpowiedniki) i samoloty bojowe.

"Kraje Zachodu mają wszystko, czego potrzebujemy"

- Rosjanie liczyli na zajęcie Ukrainy w ciągu pięciu dni (...), ale nie mieli pojęcia, z kim się mierzą. Nie wiedzieli, jak bardzo cenimy naszą wolność. Bronimy się przed Rosją o wiele dłużej niż planowali najeźdźcy. Zniszczyliśmy więcej rosyjskiej broni i sprzętu wojskowego niż jest w posiadaniu niektórych krajów europejskich - mówił Zełenski.

Ukraiński prezydent po raz kolejny podkreślił, że obrona kraju oznacza według niego obronę Europy, a broń jest konieczna do ochrony "milionów Ukraińców, jak i milionów Europejczyków". - Jeśli nie dostaniemy tej broni, Putin będzie dalej poszerzał granice swojego imperium - zaznaczył ukraiński prezydent. Dodał, że jeśli Ukraina upadnie, następnymi celami Rosji miałyby być Polska, Mołdawia, Rumunia i kraje bałtyckie. Podkreślił, że zbrodnie w Buczy i Mariupolu "ukazują prawdziwe rosyjskie zamiary".

- Wolność musi być uzbrojona lepiej niż tyrania. Kraje Zachodu mają wszystko, czego potrzebujemy. Zaopatrzcie w broń Ukrainę teraz, aby obronić wolność - zakończył swoje wystąpienie Zełenski. 

Czytaj również:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także