more_horiz
Wiadomości

Wojenne straty Ukrainy. Zełenski: potrzebujemy 7 mld dolarów miesięcznie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 22:59
Jak oświadczył Wołodymyr Zełenski, Ukraina potrzebuje 7 miliardów dolarów miesięcznie, aby zrekompensować straty gospodarcze spowodowane wojną z Rosją.
Wołodymyr Zełenski na debacie MFW i BŚ: Ukraina potrzebuje 7 mld USD miesięcznie na wyrównanie strat gospodarczych
Wołodymyr Zełenski na debacie MFW i BŚ: Ukraina potrzebuje 7 mld USD miesięcznie na wyrównanie strat gospodarczychFoto: Oleksii Synelnykov/Shutterstock

Zełenski wystąpił podczas debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. - Na odbudowę będziemy potrzebować setek miliardów dolarów - dodał ukraiński prezydent w wystąpieniu online, cytowany przez agencję AFP.

Podkreślił, że zakończenie wojny to jedyny sposób na powstrzymanie światowego kryzysu żywnościowego. Jak wskazał, blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności.

Apel o wykluczenie Rosji z instytucji finansowych

Zaapelował również do społeczności międzynarodowej o wykluczenie Rosji z instytucji finansowych i wezwał wszystkie kraje do natychmiastowego zerwania stosunków z Moskwą.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, który również zabrał głos w dyskusji, ocenił, że ukraiński PKB może zmaleć w tym roku o ponad 50 proc., a jego kraj będzie potrzebował planu odbudowy analogicznego do planu Marshalla.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ms

Zobacz także

Zobacz także