Szef Rady Europejskiej w Warszawie: wspólnie odbudujemy Ukrainę
Charles Michel podczas wystąpienia na Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy w Warszawie zapowiedział, że odbudowana Ukraina będzie krajem, w którym "będzie panował dobrobyt".
2022-05-05, 14:05
- Chcemy jak najwięcej zdziałać każdym zainwestowanym euro, żeby Ukraina podążała ścieżką przyłączenia do UE - mówił Charles Michel.
Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwa Międzynarodowa Konferencja Darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.
W wystąpieniu Michel przypomniał, że na ostatnim spotkaniu Rady Europejskiej w marcu zdecydowano o utworzeniu funduszu solidarności z Ukrainą. - Jest to konkretny wymiar naszego zaangażowania we wsparcie Ukrainy - stwierdził. Dodał, że Rada Europejska chce również wesprzeć zewnętrznych darczyńców. - Skupiamy się na trzech obszarach: pomocy humanitarnej, krótkoterminowej płynności i odbudowie Ukrainy - powiedział.
- Odbudowa Ukrainy po wojnie. Premier Morawiecki: chcemy zaangażować cały świat
- Ruszyła internetowa platforma do zbierania funduszy na pomoc Ukrainie [RELACJA]
"Odbudowa zaczyna się już teraz"
Michel podkreślił, że Ukraina potrzebuje finansowego wsparcia, żeby utrzymać swoją gospodarkę. - Wspólnie z naszymi przyjaciółmi i partnerami zapewniamy finansowanie, ale nie możemy osiąść na laurach. Musimy zrobić więcej, żeby zapewnić praktyczne wsparcie już teraz, żeby pielęgniarki, lekarze i nauczyciele otrzymywali regularne pensje oraz żeby Ukraina nadal normalnie funkcjonowała - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej.
- Chciałbym również przekazać osobiste przesłanie nadziei i zachęty dla wszystkich Ukraińców, dla żołnierzy na polu bitwy, dla wszystkich Ukraińców, którzy wspierają działania wojenne i dla milionów uchodźców, którzy uciekli przed wojną. Pomożemy wam w odbudowie gospodarki, waszych domów, szkół, szpitali, firm. Przyszłość Ukrainy będzie wsparta odpowiednim wsparciem finansowym i to nie jest tylko wizja teoretyczna. Odbudowa zaczyna się już teraz - stwierdził.
Jak zapewniał Michel "wspólnie odbudujemy Ukrainę, w której będzie panował dobrobyt". "Ukraina ma przyszłość w naszej wspólnej europejskiej rodzinie. Chcemy jak najwięcej zdziałać każdym zainwestowanym euro, żeby odbudować wasz kraj, żeby dokonać przeobrażenia gospodarki Ukrainy, żeby podążała ścieżką przyłączenia do Unii Europejskiej" - mówił.
Posłuchaj
Solidarna odbudowa Ukrainy
Wyjaśnił, że koncepcja partnerstwa między regionami UE będzie źródłem odbudowy w tych regionach Ukrainy, które tego potrzebują. - Jestem głęboko przekonany, że solidarność musi być punktem wyjścia dla planu odbudowy Ukrainy, który będzie sprzyjał dobrobytowi całej Europy - ocenił.
REKLAMA
Michel zaznaczył, że w czasie swojej wizyty w Borodziance widział posąg ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki, który miał przez Rosjan postrzeloną głowę. - To tak jakby chcieli przeprowadzić egzekucję Ukrainy. Ale nie udało im się i nie uda im się. Pomnik poety nadal tam stoi, stoi tam dumnie, podobnie jak Ukraina, dumnie opierając się najeźdźcy - ocenił.
Inicjatorami konferencji są premier Mateusz Morawiecki i premier Szwecji Magdalena Andersson, a partnerami wydarzenia - przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
st
REKLAMA