more_horiz
Wiadomości

Finlandia i Szwecja chcą do NATO. Doradca Bidena: obiekcje Turcji uda się przezwyciężyć

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 06:12
Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan jest zdania, że złożenie przez Szwecję i Finlandię wniosków akcesyjnych do Sojuszu to wydarzenie historyczne. Wyraził przekonanie, że uda się przezwyciężyć zastrzeżenia Turcji czego skutkiem będzie skuteczny proces akcesyjny do NATO Szwecji i Finlandii.
Przedstawiciel Białego Domu wyraził przekonanie, że uda się przezwyciężyć obiekcje Turcji czego skutkiem będzie skuteczny proces akcesyjny do NATO Szwecji i Finlandii
Przedstawiciel Białego Domu wyraził przekonanie, że uda się przezwyciężyć obiekcje Turcji czego skutkiem będzie skuteczny proces akcesyjny do NATO Szwecji i FinlandiiFoto: defmin.fi

Podczas briefingu w Białym Domu Jake Sullivan przypomniał, że składając wnioski o przyjęcie do NATO Szwecja i Finlandia odchodzą od tradycji neutralności. - To jest historyczne wydarzenie, przełomowa chwila - ocenił.

Doradca Bidena: Szwecja i Finlandia będą mieć skuteczny i efektywny proces akcesyjny do NATO

Poinformował, że rządy w Sztokholmie i Helsinkach prowadzą bezpośrednie rozmowy z Ankarą na temat sprzeciwu Turcji i że równoległe rozmowy podjęła administracja amerykańska.

- Jesteśmy przekonani, że ostatecznie Szwecja i Finlandia będą mieć skuteczny i efektywny proces akcesyjny do NATO i że zastrzeżenia Turcji mogą zostać przezwyciężone - powiedział.

Polityk dodał, że trwają rozmowy pomiędzy Finlandią i Szwecją a Stanami Zjednoczonymi na temat zapewnienia bezpieczeństwa obu krajom w czasie procesu akcesyjnego. Podkreślił, że USA są gotowe zapewnić obu krajom zdolności odstraszania i obrony przed wejściem w życie Artykułu 5.

Posłuchaj
00:49 Biały Dom o Szwecji i Finlandii w NATO. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).mp3 Biały Dom o Szwecji i Finlandii w NATO. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

Rozszerzenie NATO. Stanowisko Turcji

Turcja zgłasza zastrzeżenia związane z członkostwem Finlandii i Szwecji w NATO. Ankara zarzuca obu państwom "wspieranie terroryzmu" i postawiła między innymi warunek wydania 33 osób powiązanych z kurdyjskimi bojownikami i opozycjonistą Fethullahem Gulenem.

Czytaj także:

Rządy obu nordyckich państw nie zgodziły się na tureckie żądania. W ostatni weekend z udziałem Turcji w Berlinie trwały rozmowy ministrów spraw zagranicznych NATO między innymi na ten temat.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ms

Zobacz także

Zobacz także