more_horiz
Wiadomości

Wołodymyr Zełenski: odzyskamy wszystkie okupowane tereny, także Krym

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 05:45
Rosjanie będą musieli opuścić Krym i wszystkie inne okupowane tereny - zapowiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swym codziennym nagraniu w mediach społecznościowych.
Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina odzyska wszystkie tereny obecnie okupowane przez Rosję, także Krym
Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina odzyska wszystkie tereny obecnie okupowane przez Rosję, także KrymFoto: PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

- Oczywiście okupanci będą musieli opuścić Krym. Podobnie jak Chersoń, Melitopol, Enerhodar, Mariupol i wszystkie inne miasta i gminy, które uważają za swoje. Na pewno nie będą tam gospodarzami - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Zełenski: Rosjanie sami nie widzą sensu tej wojny

Ukraiński prezydent podkreślił, że przełamanie przewagi Rosji w wojnie pod względem ilości sprzętu i uzbrojenia wymaga czasu i wysiłku ze strony Ukrainy.

- Teraz sytuacja w Donbasie jest niezwykle trudna. W rzeczywistości cała armia rosyjska jest tam rzucona do ataku. Popasna, Siewierodonieck, Słowiańsk - okupanci chcą wszystko tam zniszczyć - mówił.

Zaznaczył jednak, że podsłuchane rozmowy Rosjan świadczą o tym, że rosyjscy żołnierze doskonale zdają sobie sprawę, iż ta wojna nie ma sensu dla Rosji, i że strategicznie ich armia nie ma szans.

- Potrzeba jednak czasu i wielu niezwykłych wysiłków naszych ludzi, aby przełamać ich przewagę w ilości sprzętu i broni. Dlatego dostawy ciężkiej broni na Ukrainę - wyrzutni rakietowych, czołgów, broni przeciwokrętowej - są najlepszą inwestycją w utrzymanie stabilności na świecie i zapobieganie wielu poważnym kryzysom, które Rosja wciąż planuje wywołać lub już sprowokowała - powiedział Zełenski.

Rosja "spowalnia ofensywę"?

Prezydent Ukrainy zwrócił także uwagę, że Rosja we wtorek wydała zupełnie nieoczekiwane oświadczenie, że rzekomo "spowalnia" ofensywę. - No cóż, po trzech miesiącach szukania wyjaśnienia, dlaczego nie udało im się rozbić Ukrainy w ciągu trzech dni, nie potrafili wymyślić nic lepszego - ocenił.

- Zginęło prawie 30 000 rosyjskich żołnierzy. Ponad 200 rosyjskich samolotów zostało zestrzelonych. Tysiące zniszczonych rosyjskich czołgów, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu. Rosyjska amunicja rakietowa jest prawie całkowicie zużyta. I chcą zatuszować to kłamstwami, że nie walczą na pełnych obrotach? Marnie. Ale nadejdzie czas, kiedy sami to przyznają - mówił Zełenski.

Ukraiński prezydent przyznał, że rozmawiał we wtorek z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który zapewnił go o zwołaniu posiedzenia RE w sprawie pomocy dla Ukrainy. Zełenski rozmawiał także z premierem Kanady Justinem Trudeau, przede wszystkim o wsparciu obronnym Ukrainy.

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także