more_horiz
Wiadomości

Rosja nie wyda Ukrainie żołnierzy z pułku Azow? Napływają coraz gorsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 19:24
Z informacji przekazanych przez rosyjski dziennik "Wiedomosti" wynika, że "Rosja chce postawić przed sądem jeńców wojennych z pułku Azow". Część obrońców Mariupola, którzy dzielnie bronili kombinatu Azowstal trafiło do rosyjskiej niewoli. Ukraina chce, aby wrócili oni do kraju w ramach wymiany jeńców. Andriej Rudienko, wiceszef rosyjskiego MSZ poinformował jednak, że warunki operacji będą omawiane dopiero po tym, gdy żołnierze staną przed sądem.
Rosja nie wyda Ukrainie jeńców z pułku Azow bez sądu
Rosja nie wyda Ukrainie jeńców z pułku Azow bez sąduFoto: ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum

Obrońcy Mariupola są uważani na Ukrainie za bohaterów narodowych. Z kolei dla świata stali się symbolem niezłomnej obrony i poświęcenia dla ojczyzny. Apele o otwarcie dla nich korytarza humanitarnego, aby mogli wydostać się z atakowanego przez Rosjan miasta, płynęły praktycznie z każdej części globu.

Rosja nie wyda Ukrainie jeńców 

Moskwa zgodziła się ich wywieźć, ale na kontrolowane przez rosyjską armię terytorium. Mieli wrócić do ojczyzny w ramach wymiany jeńców wojennych. Jednak ze słów wiceszefa rosyjskiego MSZ Andrieja Rudienki, którego cytuje dziennik "Wiedomosti", wynika, że operacja wymiany będzie brana pod uwagę przez Kreml dopiero po tym, gdy odbędzie się ich proces przed sądem w Rosji.

Już wcześniej obrońcy praw człowieka alarmowali, że przeciwko bohaterom z Mariupola rozpętano w Rosji kampanię nienawiści. Część rosyjskich deputowanych, wbrew międzynarodowym konwencjom, wzywała do osądzenia i skazania żołnierzy pułku Azow.

Informacje z frontu

Z kolei jak poinformowało ukraińskie dowództwo, siły rosyjskie prowadzą ofensywę przy wsparciu artylerii w okolicach Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Zmniejszyła się natomiast presja ze strony najeźdźcy w obwodach charkowskim i donieckim. W okolicach Charkowa i Słowiańska Rosjanie koncentrują się obecnie na utrzymaniu zajmowanych pozycji i bombardują mniejsze miejscowości w obu regionach.

Według ustaleń Ukraińców w ostatnim czasie wojska rosyjskie częściej używają samolotów do wsparcia grup naziemnych. W Południowym Okręgu Wojskowym tworzą jednostki rezerwowe w celu uzupełnienia strat.

W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińscy żołnierzy zniszczyli ponad 30 jednostek rosyjskiego sprzętu, w tym trzy czołgi i osiem systemów artyleryjskich. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła siedem bezzałogowych statków powietrznych.

Posłuchaj
00:49 11758849_1.mp3 Rosja nie wyda Ukrainie jeńców z pułku Azow bez sądu (IAR)

Czytaj więcej:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

nj

Zobacz także

Zobacz także