more_horiz
Wiadomości

Szósty pakiet sankcji UE na Rosję. Viktor Orban wyraził zadowolenie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 06:05
Węgierskie rodziny mogą spać spokojnie - zadeklarował Viktor Orban po przyjęciu unijnych sankcji na rosyjską ropę naftową. Wcześniej Budapeszt najgłośniej domagał się złagodzenia restrykcji.
Victor Orban o sankcjach na rosyjską ropę: węgierskie rodziny mogą spać spokojnie
Victor Orban o sankcjach na rosyjską ropę: węgierskie rodziny mogą spać spokojnieFoto: I T S/Shutterstock

Porozumienie przywódców na szczycie w Brukseli zakłada embargo na ropę transportowaną drogą morską, co stanowi 2/3 unijnego importu, ale biorąc pod uwagę, że Polska i Niemcy do końca roku zrezygnują z dostaw rurociągiem Przyjaźń, to w praktyce Unia przestanie kupować 90 procent dotychczas sprowadzanej rosyjskiej ropy.

Viktor Orban stwierdził, że propozycja Komisji Europejskiej dotycząca zakazu stosowania na Węgrzech ropy z Rosji została odrzucona. "Doszliśmy do porozumienia, które stanowi, że kraje, otrzymujące ropę, mogą nadal działać na obecnych warunkach. Rodziny mogą dziś spać spokojnie, udało nam się wycisnąć z tego jak najwięcej" - przekonywał.

Szósty pakiet sankcji wobec Rosji

Po uzgodnieniach politycznych teraz przyjdzie czas na ustalenia techniczne. We wtorek spotykają się ambasadorowie państw członkowskich, by doprecyzować szczegóły i wpisać do dokumentów konkretne wyłączenia dla poszczególnych państw.

Szósty pakiet sankcji to nie tylko embargo na niemal cały import rosyjskiej ropy. To także wyłączenie z systemu SWIFT kolejnych rosyjskich banków, w tym największego - Sbierbanku. Nadal jednak, mimo apeli Polski i krajów bałtyckich, restrykcjami nie jest objęty trzeci co do wielkości Gazprombank, wykorzystywany przez część państw do zapłaty za surowce energetyczne.

Rozszerzona ma być także czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała, że na listę została wpisana Alina Kabajewa, matka dzieci Władimira Putina. Restrykcje obejmą także patriarchę Cyryla, zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Sankcje zostaną ponadto nałożone na trzy rosyjskie media: Rossija 24, Rossija RTR i TV Centr International.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:14 11767305_1.mp3 Węgierskie rodziny mogą spać spokojnie - zadeklarował Viktor Orban po przyjęciu unijnych sankcji na rosyjską ropę naftową (IAR) 

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng

Zobacz także

Zobacz także