UE osiągnęła porozumienie. Jest zgoda na szósty pakiet sankcji wobec Rosji i embargo na import ropy
Jest zgoda w Unii Europejskiej na szósty pakiet sankcji wobec Rosji i embargo na import ropy. Porozumienie osiągnęli przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli - poinformował na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel. Jednomyślną zgodę blokowały niemal przez cztery tygodnie Węgry, domagając się wyłączeń i rekompensat. Te techniczne kwestie będą negocjowane w najbliższych dniach.
2022-05-31, 00:45
Wstępnie ustalono, że restrykcjami zostanie objęta ropa sprowadzana tankowcami, natomiast wyłączone spod embarga zostaną ropociągi. "To natychmiast obejmuje ponad 2/3 importu ropy z Rosji, tym samym odcina ogromne źródło finansowania jej machiny wojennej" - podkreślił przewodniczący Rady.
Dodatkowo także Polska i Niemcy mają zrezygnować z dostaw rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. A to - jak podkreśliła szefowa Komisji - zmniejszy skutecznie do końca roku około 90 proc. importu ropy z Rosji do Unii Europejskiej.
Unijna zgoda na szósty pakiet sankcji wobec Rosji
Ponadto w ramach szóstego pakietu sankcji kolejne rosyjskie banki mają być odłączone od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT, w tym ten największy - Sbierbank. Nadal jednak, mimo apeli Polski i krajów bałtyckich, restrykcjami nie jest objęty trzeci co do wielkości Gazprombank, wykorzystywany przez część państw do zapłaty za surowce energetyczne.
Rozszerzona ma być także czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała, że na listę została wpisana Alina Kabajewa, matka dzieci Władimira Putina.
REKLAMA
Sankcjami ma być także objęty między innymi zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Cyryl, który - jak napisano w uzasadnieniu - jest jednym ze znaczących zwolenników rosyjskiej napaści na Ukrainę i przedstawia ją jako wojnę ze złem.
Sankcjami zostaną objęte trzy rosyjskie media. Z informacji Beaty Płomeckiej wynika, że są to: Rossija 24, Rossija RTR i TV Centr International.
- "Kłótnie w Europie muszą się skończyć". Apel prezydenta Ukrainy podczas szczytu w Brukseli
- Zełenski rozmawiał z Erdoganem. "Debatowaliśmy o sposobach odblokowania ukraińskich portów"
Posłuchaj
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
REKLAMA
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
ng
REKLAMA