Ukraina blisko NATO, ale był sprzeciw Niemiec i Francji. Były szef Sojuszu o kulisach historycznych negocjacji

Podczas szczytu NATO w 2008 r. USA chciały, aby Ukraina i Gruzja przystąpiły do sojuszu, jednak przywódcy Niemiec i Francji byli temu niechętni, powiedział dziennikowi “Trouw” były szef NATO Jaap de Hoop Scheffer.

2022-05-31, 14:29

Ukraina blisko NATO, ale był sprzeciw Niemiec i Francji. Były szef Sojuszu o kulisach historycznych negocjacji
- Konsultacje w tej sprawie trwały do ostatniej chwili - mówi były szef NATO o sprawie włączenia Ukrainy do Sojuszu.Foto: Michal-CZ/Shutterstock

W ocenie Holendra ostatecznie prezydenta Georga W. Busha zniechęcił do tego pomysłu wiceprezydent Dick Cheney. - Konsultacje w tej sprawie trwały do ostatniej chwili – ujawnia były szef NATO, który pełnił tę funkcję w latach 2004-2009.

- Doradcy amerykańskiego prezydenta mówili mi, że nie pójdą na wojnę z Rosją o Ukrainę w NATO – mówi Holender.

Zdaniem polityka, który obecnie wykłada stosunki międzynarodowe na uniwersytecie w Lejdzie, najbardziej niechętni przystąpieniu Gruzji i Ukrainy do sojuszu byli przede wszystkim Angela Merkel i Nicolas Sarkozy.

Aktywność u granic NATO

Po inwazji Rosji na Ukrainę odnotowano wzrost użycia rakiet oraz obecności bezzałogowych statków powietrznych i samolotów bojowych w pobliżu granic krajów NATO. Fakt ten stanowi zwiększone zagrożenie ataku z powietrza dla wskazanych obszarów i ludności, co może być głównie spowodowane błędem ludzkim lub usterką sprzętu.

REKLAMA

W obecnej sytuacji, potrzeba szkolenia jednostek w zakresie taktyki, technik i procedur operacyjnych NATO na bazie realistycznego wielozadaniowego scenariusza, jest bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zasadna. Ćwiczenie RALY 22 zapewnia wszystkim jednostkom sojuszniczym taką możliwość - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego może zostać każde państwo europejskie, które spełnia określone kryteria: ma demokratyczny system rządów, gospodarkę wolnorynkową, jest gotowe do militarnego wspierania NATO, a jego kandydatura zostanie jednomyślnie zaakceptowana przez wszystkie dotychczasowe państwa członkowskie (PAP)Członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego może zostać każde państwo europejskie, które spełnia określone kryteria: ma demokratyczny system rządów, gospodarkę wolnorynkową, jest gotowe do militarnego wspierania NATO, a jego kandydatura zostanie jednomyślnie zaakceptowana przez wszystkie dotychczasowe państwa członkowskie (PAP)
Czytaj także:

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej