Szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji wszedł w życie. Dołączono też "czarną listę"
Częściowe embargo na import węgla, największy rosyjski bank odłączony od SWIFT-u, ograniczenia w eksporcie, uderzenie w propagandowe media - to elementy szóstego pakietu sankcyjnego wobec Rosji. Decyzja 27 krajów członkowskich została opublikowana w unijnym Dzienniku Urzędowym i tym samym weszła w życie. Do pakietu dołączona jest też tak zwana czarna lista. Potwierdziły się informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej o osobach, które zostały wpisane na listę i mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie.
2022-06-03, 15:22
Kluczowy element szóstego pakietu to embargo na import ropy sprowadzanej drogą morską z Rosji, które ma być wprowadzone do grudnia. Natomiast w przypadku produktów rafineryjnych embargo ma wejść w życie dwa miesiące później. Sankcje nie obejmują ropociągów, a zatem Węgry, Słowacja i Czechy będą mogły czasowo sprowadzać rosyjską ropę rurociągiem Przyjaźń. Z czasowych wyjątków skorzystają też Bułgaria i Chorwacja. Nie zmienia to faktu, że do końca tego roku Unia ma zablokować 90 procent ropy sprowadzanej obecnie z Rosji.
Uderzenie w rosyjskie banki
Ponadto Unia zdecydowała się odłączyć kolejne 4 rosyjskie banki od SWIFT-u globalnego systemu rozliczeń finansowych, w tym ten największy Sberbank. Za szkodliwą propagandę zakazem nadawania na terenie Unii zostały objęte 3 rosyjskie telewizje państwowe - Rossija 24, Rossija RTR, TV Centr International. Nie mogą się w nich też reklamować europejskie firmy. To drugie uderzenie w media siejące dezinformacje i wspierające machinę wojenną Rosji na Ukrainie. W marcu wszedł w życie zakaz nadawania na terenie Wspólnoty dla telewizji RT, dawniej Russia Today i Sputnika.
Wraz z szóstym pakietem sankcji rozszerzona została też lista osób i firm z Rosji objętych ograniczeniami eksportowymi dotyczącymi towarów i technologii podwójnego zastosowania. Wydłużona została także lista zakazująca eksportu do Rosji towarów i technologii, które mogą się przyczynić do rozwoju technologicznego rosyjskiego sektora obrony. Unia Europejska zabroniła również firmom z Rosji świadczenia usług księgowych i PR-owych.
Czarna lista sankcyjna
Jeśli chodzi o czarną listę sankcyjną, to jest na niej 65 osób, między innymi Kabajewa - matka dzieci Putina, mimo niezadowolenia Węgrów, którzy wykreślili wczoraj Cyryla. Jest też ponad 40 wojskowych z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, która wchodzi w skład 35. Armii i która jest odpowiedzialna za masakrę cywilów w podkijowskiej Buczy - zabójstwa, gwałty i tortury. "Okrucieństwa te stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne" - napisano w dokumencie uzasadniającym sankcje.
REKLAMA
Posłuchaj
Na czarnej liście są także oligarchowie i biznesmeni oraz członkowie ich rodzin. W ostatnich dniach został dopisany na przykład syn Jegwienija Prigożyna, bliskiego współpracownika Putina, który finansuje najemników z grupy Wagnera. Unia obejmie też sankcjami rodzinę rzecznika Kremla - córkę, syna i żonę Dmitrija Pieskowa. Na czarną listę została też wpisana trójka propagandystów z prokremlowskiej agencji Ria Novosti. A wśród 18 firm są między innymi producenci samochodów terenowych i ciężarowych.
- "Zwycięstwo będzie nasze, jest z nami cały naród". Deklaracja Zełenskiego po stu dniach wojny na Ukrainie
- Nasila się rosyjska propaganda. Żaryn: coraz mocniej wspiera ją też przekaz chiński
as
REKLAMA