more_horiz
Wiadomości

Scholz, Macron i Draghi dotarli na Ukrainę. Alarm przeciwlotniczy w Kijowie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 08:53
W Kijowie zabrzmiały syreny ostrzegające przed atakiem z powietrza, wkrótce po tym, jak do ukraińskiej stolicy przybyli z wizytą prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier włoskiego rządu Mario Draghi.
Macron, Scholz i Draghi przybyli do Kijowa
Macron, Scholz i Draghi przybyli do KijowaFoto: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN/POOL

Po przyjeździe do Kijowa prezydent Francji powiedział, że razem z kanclerzem Niemiec i premierem Włoch udadzą się na "miejsce masakry", gdzie Rosjanie dokonywali zbrodni na cywilach. Na miejscu dołączy do nich prezydent Rumunii.

Francuskie media przypominają, że Irpień był jednym z głównych punktów walk ukraińskich żołnierzy z rosyjską armią na początku wojny. Pod koniec marca Rosjanie wycofali się z miasta, aby zintensyfikować ofensywę na wschodzie kraju. W kwietniu na obrzeżach Irpienia ukraińscy śledczy odkryli masowe groby i dowody rosyjskich zbrodni wojennych.

Mer Kijowa Witalij Kliczko cieszy się z przyjazdu kanclerza Niemiec Olafa Scholza do stolicy Ukrainy. Kliczko powiedział dziennikowi "Bild": "Jako mer jestem szczęśliwy i dumny, że kanclerz Niemiec odwiedza nasze miasto razem z prezydentem Francji i szefem rządu Włoch".

Włoska agencja podkreśla, że Draghi, Macron i Scholz przywieźli do stolicy Ukrainy mocne przesłanie solidarności z Zełenskim i narodem ukraińskim. To, dodaje, przesłanie pod znakiem jedności i pełnej spójności w potępianiu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, sankcji wobec Rosji i pomocy dla Kijowa.

Z kolei agencja Ansa jako cele misji trzech przywódców, wskazuje powtórne wyrażenie poparcia dla Ukrainy i sprawdzenie, czy są możliwe drogi wyjścia z konfliktu. Około południa szefowie państw spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po południu politycy mają wyjść na ulice Kijowa. Prezydent Francji ma się też spotkać z francuskimi żandarmami, którzy uczestniczą w śledztwie dotyczącym rosyjskich zbrodni wojennych. Europejscy przywódcy wyjadą z Kijowa wieczorem.

Francuskie media informują, że Macron, Scholz i Draghi mają rozmawiać z Zełenskim o dostawach broni i o ewentualnym przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Niełatwa misja przywódców

Przypomina się przy okazji, że przed podróżą Emmanuel Macron oświadczył, że "ukraiński prezydent i jego urzędnicy powinni negocjować z Rosją". Jak dodaje Ansa, francuski prezydent, który najczęściej rozmawiał z Władimirem Putinem, jest zdania, że nie należy "upokarzać Rosji".

Dla premiera Draghiego jedną z kluczowych kwestii jest problem blokady ukraińskiego zboża i konieczność utworzenia bezpiecznych korytarzy dla jego transportu.

Wkrótce decyzja ws. statusu Ukrainy

W sobotę w z wizytą w Kijowie przebywała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Chwaliła siłę i odwagę narodu ukraińskiego broniącego się przed rosyjską agresją. Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zapowiedziała też, że Komisja Europejska do końca przyszłego tygodnia skończy pracę nad opinią dotyczącą tego, czy Ukraina powinna być krajem kandydującym do Unii Europejskiej. 

- Jak wiadomo Komisja Europejska przygotowuje teraz rekomendację dla państw członkowskich, zwaną opinią. Pracujemy nad tym dzień i noc. Zobowiązałam się, że będziemy w tej kwestii działali niestrudzenie. Przeprowadzone rozmowy umożliwią nam wydanie opinii do końca przyszłego tygodnia - przekonywała von der Leyen. 

Prezydent Ukrainy po spotkaniu z szefową Komisji Europejskiej mówił, że Ukraina oczekuje na polityczne decyzje w sprawie członkostwa w Unii. Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że niebawem można się spodziewać wypełnienia przez jego kraj ankiety w sprawie członkostwa.

Kuźmiuk: Ukraina musi otrzymać status kandydata

- Wniosek, który złożyła Ukraina, jak sądzę pozytywnie zaopiniuje Komisja Europejska, bo pani von der Layen ponownie, będąc w Kijowie, się do tego zobowiązała. Komisja pewnie wskaże tam jakieś sprawy do załatwienia, które Ukraina powinna zrobić w najbliższych miesiącach - mówił w niedzielę w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

00:31 kuzmiuk - von der leyen .mp3 Zbigniew Kuźmiuk: jednomyślną decyzję w sprawie kandydatury Ukrainy musi podjąć Rada Europejska (IAR)

Zbigniew Kuźmiuk przypomniał, że prezydent Andrzej Duda odbywa wizyty zagraniczne, podczas których próbuje wpłynąć na rządy, by nie sprzeciwiały się nadaniu Ukrainie statusu kandydata do UE. Kwestia członkostwa Ukrainy ma być podjęta na posiedzeniu Rady Europejskiej 23 i 24 czerwca.

Czytaj także:

Wiceszef MON: Francja i Niemcy nie wywiązały się ze zobowiązań wobec Ukrainy - zobacz nagranie video z rozmowy

mbl


Zobacz także

Zobacz także