more_horiz
Wiadomości

Olaf Scholz: nie ma możliwości powrotu do normalnych relacji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 17:47
Kanclerz Olaf Scholz zaznaczył, że Niemcy będą pomagać Ukrainie tak długo, jak tylko będzie to potrzebne. Podkreślił również, że jego zdaniem nie ma możliwości powrotu do normalnych relacji z Moskwą, a zachowanie Władimira Putina nie pozostawia przestrzeni do "normalnej dyskusji".
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że nie widzi możliwości powrotu do normalnych relacji z Moskwą. Przed nadchodzącymi szczytami w Brukseli, Bawarii i Madrycie szef rządu federalnego wezwał do opracowania "planu Marshalla" dla Ukrainy.

W Bundestagu kanclerz Olaf Scholz zaznaczył, że Niemcy będą pomagać Ukrainie tak długo, jak tylko będzie to potrzebne. - Haubicoarmaty PzH 2000 trafiły już na Ukrainę. Wyślemy też 30 samobieżnych jednostek artyleryjskich Gepard i systemy obrony powietrznej IRIS-T - zapewnił. Szef rządu federalnego obiecał poparcie dla starań Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej.

"Nie ma przestrzeni do normalnej dyskusji"

Zdaniem Olafa Scholza obecne zachowanie Władimira Putina nie pozostawia przestrzeni do "normalnej" dyskusji. - Partnerstwo z Rosją jest w dającej się przewidzieć przyszłości niewyobrażalne. Nie uważamy jednak, że akt NATO-Rosja przestał istnieć - podkreślił.

Kanclerz powtórzył, że Niemcy będą bronić "każdego centymetra" terytorium NATO. Przypomniał też o planach zwiększenia zaangażowania wojskowego na Litwie i Słowacji. Dodał, że jednym z tematów zbliżającego się szczytu G7 w Bawarii będą "dalsze warianty" pomocy finansowej dla Ukrainy.

Czytaj także:

bartos

Zobacz także

Zobacz także