more_horiz
Wiadomości

"Geopolityczny wybór". Szef Rady Europejskiej o statusie kandydata do UE dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 10:18
To historyczny i kluczowy moment dla Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Rady Charles Michel nawiązując do przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata. Decyzję mają podjąć przywódcy 27 krajów na rozpoczynającym się po 15.00 szczycie w Brukseli. - Dokonamy geopolitycznego wyboru - zaznaczył Charles Michel.
Szef Rady Europejskiej o statusie kandydata dla Ukrainy: dokonamy geopolitycznego wyboru
Szef Rady Europejskiej o statusie kandydata dla Ukrainy: dokonamy geopolitycznego wyboruFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

- Jestem przekonany, że dziś przyznamy status kandydatów Ukrainie i Mołdawii, oraz potwierdzimy jasną, silną europejską perspektywę dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii - dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

Unijni przywódcy mają zaakceptować propozycję Komisji, która w piątek uznała, że postępy Ukrainy i Mołdawii w zbliżaniu do Unii pozwalają na przyznanie statusu kandydata. Ale Gruzja - jej zdaniem - musi jeszcze poczekać i wdrożyć najpierw kluczowe reformy polityczne i gospodarcze.

Status kandydata do UE dla Ukrainy

Przyznanie Ukrainie statusu kandydata to będzie jasny sygnał dla Rosji - powiedział z kolei ambasador Ukrainy przy Unii Europejskiej Wsewołod Czencow. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką ambasador podkreślił, że to będzie historyczna decyzja potwierdzająca, że Rosja nie może rościć sobie praw do Ukrainy i traktować ją jako swoja strefę wpływów. Wsewołod Czencow tłumaczył, że Kijów czekał na ten dzień od wielu lat.

- Cena jest zbyt duża, wolałbym, żeby ta decyzja została podjęta w innych okolicznościach i znacznie wcześniej. Zabrało to Unii i państwom członkowskim zbyt dużo czasu. Ukraina, Polska i inne kraje, które dobrze znają Rosję mówiły zawsze o naturze reżimu, nie tylko tego obecnego, bo to jest kontynuacja rosyjskiej polityki imperialnej. Więc mamy poczucie satysfakcji i sprawiedliwości. To także jest sygnał dla Rosji, że Unia jest silna i że Ukraina jest uznana jako niepodległe państwo, ma prawo wyboru drogi rozwoju - powiedział Polskiemu Radiu ambasador Ukrainy przy Unii.

Podkreślił, że nie czas teraz na narzekanie i filozoficzne dywagacje co byłoby, gdyby ta decyzja zapadła wcześniej. - Musimy wykorzystać tę okazję i nawet w tych nadzwyczajnych, okropnych okolicznościach iść naprzód i robić wszystko, by zapewnić rezultaty - powiedział Wsewołod Czencow.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Posłuchaj
00:20 11805035_1.mp3 Szef Rady Europejskiej o statusie kandydata dla Ukrainy - geopolityczny wybór (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie

ASP


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem