more_horiz
Wiadomości

Media: Steinmeier "zganił" Zełenskiego. W tle wizyta w Kijowie, do której nie doszło

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 12:58
Jak ustalił tygodnik "Der Spiegel", prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier "zganił" przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego za zablokowanie jego przyjazdu do Kijowa - informuje korespondent IAR z Berlina Wojciech Osiński. W kwietniu prezydent Steinmeier chciał udać się z wizytą na Ukrainę, ale jej władze miały odrzucić jego propozycję.
Niemiecki tygodnik Der Spiegel: Frank-Walter Steinmeier strofował W. Zełenskiego
Niemiecki tygodnik "Der Spiegel": Frank-Walter Steinmeier "strofował" W. ZełenskiegoFoto: PAP/EPA/Tom Kalnins/PAP/Ukrinform

Tygodnik "Der Spiegel" donosi, że w kwietniu zakulisowe relacje między Berlinem a Kijowem były bardziej "zatrute" niż się wydawało. Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Frank-Walter Steinmeier miał się wyprzeć zarzucanych mu prorosyjskich afiliacji i wyrazić oburzenie wobec rzekomego zablokowania jego wizyty w Kijowie.

"Na początku maja media pisały o dobrej i konstruktywnej rozmowie przywódców Niemiec i Ukrainy. Za kulisami padły jednak ostre słowa, zwłaszcza z ust prezydenta Steimeiera, który mówił o niebywałym dyplomatycznym afroncie" - czytamy.

"Nie jest mile widziany"

13 kwietnia gospodarz Zamku Bellevue chciał pojechać wraz z prezydentem Andrzejem Dudą do Kijowa, ale tamtejszy rząd dał do zrozumienia, że nie jest mile widziany. Frank-Walter Steinmeier uchodzi nad Dnieprem za orędownika budowania powiązań biznesowych z Moskwą. W funkcjach asystenta byłego kanclerza Gerharda Schrödera i szefa MSZ był jednym z głównych architektów projektu Nord Stream 2.

Dziennikarze "Spiegla" dodają, że kryzys dyplomatyczny został zażegnany i przypominają, że 30 czerwca prezydenci Niemiec i Ukrainy telefonicznie omówili szczegóły spotkania w Kijowie.

Posłuchaj
00:58 11833955_1.mp3 Niemiecki tygodnik "Der Spiegel": Frank-Walter Steinmeier "strofował" W. Zełenskiego - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

 Informacyjna Agencja radiowa/IAR/Wojciech Osiński, Berlin

Czytaj także:

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także