Rekrutacja na wojnę w więzieniach? Dane wywiadu o problemach z zastępowaniem zabitych żołnierzy

2022-07-12, 10:14

Rekrutacja na wojnę w więzieniach? Dane wywiadu o problemach z zastępowaniem zabitych żołnierzy
Zdaniem eksperta, Rosja "próbuje zwerbować ludzi pod sztandarem nieco innym niż sztandar federacji rosyjskiej". Foto: Shutterstock/Vectorkel

- Rosyjskie wojska na Ukrainie mają coraz większy problem z zastąpieniem zabitych i rannych żołnierzy, co może zmusić ministerstwo obrony do sięgania do nietradycyjnych źródeł rekrutacji, jak personelu więziennego - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Wojska rosyjskie kontynuują niewielkie, stopniowe zdobycze terytorialne w obwodzie donieckim, a Rosja twierdzi, że przejęła kontrolę nad miejscowością Hryhoriwka. Siły rosyjskie kontynuują również natarcie wzdłuż głównej trasy zaopatrzeniowej E-40 w kierunku miast Słowiańsk i Kramatorsk. Siły rosyjskie prawdopodobnie utrzymują presję militarną na siły ukraińskie, jednocześnie przegrupowując się i przygotowując do kolejnych ofensyw w najbliższej przyszłości" - napisano w analizie.

"Braki kadrowe w rosyjskich siłach zbrojnych mogą zmusić rosyjskie ministerstwo obrony do sięgnięcia po nietradycyjną rekrutację. Obejmuje to rekrutację personelu z rosyjskich więzień dla prywatnej firmy wojskowej Wagner. Jeśli to prawda, posunięcie to prawdopodobnie wskazuje na trudności w zastąpieniu znacznej liczby rosyjskich ofiar" - czytamy.

Wysokie straty Rosji

Siły rosyjskie straciły na Ukrainie 37 tysięcy 470 żołnierzy. Poinformował o tym sztab generalny ukraińskiej armii, dodając, że w ciągu ostatniej doby zginęło 70 Rosjan.

Armia rosyjska straciła także 1649 czołgów, 3829 pojazdów pancernych, 838 systemów artyleryjskich, 217 samolotów, 188 śmigłowców, 155 pocisków manewrujących, 15 okrętów oraz 2699 samochodów i cystern.

Czytaj więcej:

»ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej