more_horiz
Wiadomości

Sankcje uderzają w Unię, a nie w Rosję? Borrell jednoznacznie odpiera zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 10:17
- Niektórzy mówią, że restrykcje to był błąd, inni, że embargo na ropę spowodowało wzrost cen. Jak można takie rzeczy mówić. Ludzie nie mają oczu? - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, odpierając zarzuty, że sankcje nałożone na Rosję bardziej uderzają w kraje UE. Informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Unijne sankcje wobec Rosji są skuteczne? Borrell komentuje
Unijne sankcje wobec Rosji są skuteczne? Borrell komentujeFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Szef unijnej dyplomacji odpiera zarzuty, że sankcje nałożone na Rosję bardziej uderzają w europejskie kraje i powodują wzrost cen.

Josep Borrell powiedział w Brukseli, że takie komentarze wypowiadane przez niektórych unijnych polityków nie mają poparcia w faktach. Podkreślił, że sankcje były konieczne i będą nakładane, dopóki Rosja nie wycofa wojsk z Ukrainy.

Sankcje wobec Rosji. Borrell odpiera zarzuty

- Jest debata czy sankcje są skuteczne, czy bardziej dotykają Rosję, czy Unię. Niektórzy mówią, że restrykcje to był błąd, inni, że embargo na ropę spowodowało wzrost cen. Ale ceny ropy przecież spadły od czasu decyzji o unijnym embargu. Chciałbym, żeby ludzie wykorzystywali fakty na poparcie argumentów, a nie mówili, co im się podoba. Jak można takie rzeczy mówić. Ludzie nie mają oczu? - mówił szef unijnej dyplomacji przed rozpoczęciem spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 krajów członkowskich, podczas którego wojna Rosji na Ukrainie będzie jednym z tematów.

Ministrowie mają omówić najnowszy pakiet sankcji przedstawiony przez Komisję w piątek. Jest w nim m.in. embargo na import rosyjskiego złota, zakaz eksportu produktów wysokiej technologii oraz ponad 50 osób i firm z zablokowanymi majątkami w Europie. W dzisiejszym spotkaniu weźmie udział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Posłuchaj
00:58 11847077_1.mp3 Szef dyplomacji UE odpiera zarzuty, że sankcje uderzają w Unię, a nie w Rosję - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: Szymon Szynkowski vel Sęk w Programie 1 Polskiego Radia

pb

Zobacz także

Zobacz także