more_horiz
Wiadomości

Kraje UE będą zmuszone ograniczyć zużycie gazu? KE pracuje nad nowymi uprawnieniami

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 11:46
Komisja Europejska opracowuje nowy mechanizm, który ma zmusić kraje UE do zmniejszenia zużycia gazu. To plan na wypadek, gdyby w nadchodzących miesiącach Wspólnota została całkowicie odcięta od dostaw z Rosji. Planowane cięcia wahają się w granicach od 5 do 20 proc. 
KE chce zmusić kraje UE do oszczędzania gazu
KE chce zmusić kraje UE do oszczędzania gazuFoto: Shutterstock/concept w

Według doniesień Politico w najbliższą środę KE ma przedstawić złagodzenia skutków ewentualnego odcięcia dostaw gazu przez Rosję oraz komunikat w sprawie oszczędzania gazu przed zimą. Portal powołuje się na informacje od trzech unijnych dyplomatów.

Będą przymusowe cięcia?

"Zgodnie z planem Komisja mogłaby zażądać wiążących cięć zużycia gazu w przypadku sytuacji nadzwyczajnej, takiej jak odcięcie rosyjskiego gazu. Plan obejmuje mechanizm prawny, który pozwoli krajom decydować o przyjęciu środków kwalifikowaną większością głosów. To skutecznie ominęłoby Parlament Europejski i pozbawiłoby pojedynczy kraj szansy na weto" – wyjaśnia Politico.

Możliwe są cięcia w zużyciu gazu między 5-20 proc. lub 10-15 proc.

Jak podkreśla Politico, przyjęcie tych przepisów umożliwiłoby Komisji Europejskiej wprowadzenie obowiązkowych cięć konsumpcji gazu samodzielnie lub na wniosek co najmniej dwóch krajów członkowskich. Według jednego z dyplomatów największym wyzwaniem nie będzie opracowanie samego planu, lecz włączenie do niego krajów, które są mniej narażone na przerwy w dostawach gazu.

"Trzeba drastycznie ograniczyć zużycie gazu"

W poniedziałek dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol alarmował, że Unia Europejska musi znacznie zmniejszyć zużycie gazu, aby przygotować się na możliwość przetrwania najbliższej zimy bez dostaw z Rosji. 

Birol uważa, że "nie wystarczy polegać wyłącznie na gazie z nierosyjskich źródeł" i wskazuje, że aby uniknąć niedoborów Europa musi drastycznie ograniczyć zużycie tego surowca w najbliższym czasie i zaoszczędzony surowiec umieścić w magazynach.

Czytaj także:

Według dyrektora MAE w ciągu najbliższych trzech miesięcy trzeba zaoszczędzić dodatkowe 12 mld metrów sześciennych gazu, czyli równowartość około 130 tankowców LNG.

Zobacz również: Piotr Naimski w "Sygnałach dnia"

politico/kp

Zobacz także

Zobacz także