Grozi nam kryzys gazowy w Europie? KE wdraża plan awaryjny
Komisja Europejska opublikowała plan awaryjny i zaproponowała dobrowolne 15-proc. zmniejszenie zużycia gazu przez państwa członkowskie. Bruksela chce, aby redukcja zaczęła się w przyszłym miesiącu i trwała do końca marca - informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
2022-07-20, 13:05
Plan został przygotowany na wypadek całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. - Rosja szantażuje nas. Rosja wykorzystuje energię jako broń i dlatego w sytuacji czy to częściowego, dużego wstrzymania dostaw gazu, czy całkowitego wstrzymania Europa musi być przygotowana - powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, ogłaszając założenia planu.
Zapisano w nim, że jeśli sytuacja się pogorszy i najbliższa zima będzie surowa, to na wniosek trzech krajów zostanie wprowadzona obowiązkowa reglamentacja gazu w państwach członkowskich Unii. Aby te propozycje weszły w życie, konieczna jest zgoda większości krajów. Ministrowie energii 27. zajmą się nimi w najbliższy wtorek.
Kryzys gazowy. Działania Komisji Europejskiej
Komisja opublikowała dzisiaj również wytyczne, jakie kroki unijne rządy powinny podjąć, by zmniejszyć zużycie gazu. Przyznała na przykład, że konieczne może być przejście z gazu na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową.
- Tam, gdzie jest to możliwe, priorytetem powinno być przejście na odnawialne źródła energii lub bardziej czyste i mniej emisyjne rozwiązania. Ale przejście na węgiel, ropę, lub atom może okazać się niezbędne jako środek tymczasowy - pokreśliła Komisja Europejska, dodając, że nie powinno to doprowadzić do długoterminowego uzależnienia się od węgla.
REKLAMA
"Najczarniejszy scenariusz". KE o konieczności podjęcia działań
Bruksela zaproponowała również, by w budynkach użyteczności publicznej latem klimatyzacja była ustawiona do 25 st. C. Zimą natomiast temperatura ogrzewania powinna być ograniczona do 19 st. C.
Komisja szacuje, że jeśli państwa nie podejmą działań teraz, to zimą może spełnić się najczarniejszy scenariusz - i PKB Unii Europejskiej spadnie o 1,5 proc.
- "Europa musi drastycznie ograniczyć zużycie gazu". Szef MAE wzywa do natychmiastowych działań
- "Używa gazu jako broni politycznej i ekonomicznej". USA oskarżają Rosję
- Król: Putin ma w rękach gospodarczą broń atomową - może zakręcić kurek z gazem
Zobacz: Piotr Naimski w Programie 1 Polskiego Radia
pb
REKLAMA
REKLAMA