more_horiz

Król: Putin ma w rękach gospodarczą broń atomową - może zakręcić kurek z gazem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:11
- Powiązania gospodarcze są przeogromne. Tak więc odczuwanie schadenfreude z tego powodu, że Niemcy mają kłopoty jest jak uderzenie się młotkiem w duży palec. To odbije się na nas i na całej Europie  - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta. 
Marek Król: problemy gospodarcze Niemiec odbiją się na całej Europie
Marek Król: problemy gospodarcze Niemiec odbiją się na całej EuropieFoto: PR24/MR

Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazociągiem Nord Stream 1 ze względu na coroczne prace konserwacyjne. Prace remontowe rozpoczęły się na początku zeszłego tygodnia i mają zakończyć się w czwartek. Dziennik "Wall Street Journal" poinformował jednak, że Komisja Europejska nie spodziewa się wznowienia dostaw, nawet po zakończeniu konserwacji.

- Kiedy straszono, że Putin może użyć broni atomowej, odpowiadałem na to, że taką broń atomową - gospodarczą - ma on swoich rękach. Wystarczy zakręcić kurek z gazem, doprowadzi to do katastrofy gospodarczej w Niemczech, gdzie ogromny przemysł chemiczny jest uzależniony od tego surowca - mówił Marek Król.

Skutkiem mogą być, jak mówił, "zamieszki" i "zmiana mapy politycznej w Europie, a szczególnie w Niemczech". - Mogą powstać jakieś nowe ruchy - stwierdził.

Czytaj także:

"Zakręcenie kurka jeszcze bardziej nakręci inflację"

- Zakręcanie kurka odbije się wzrostem cen gazu na rynkach światowych, a więc nakręci inflację. A wiadomo, (...) jeszcze większa inflacja wywołana wyższą ceną gazu może być zabójcza dla niektórych gospodarek - wskazał gość PR24.

Posłuchaj
19:35 Marek Król PR24_mp3_20220719123757.mp3 Marek Król o wstrzymaniach dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec (Polskie Radio 24/Północ-południe) 

Na uwagę, że kryzys gospodarki w Niemczech przełoży się na kłopoty Polski, Marek Król ocenił: "ależ oczywiście, nie tylko Polski". - Powiązania gospodarcze są przeogromne. Tak więc odczuwanie schadenfreude z tego powodu, że Niemcy mają kłopoty jest jak uderzenie się młotkiem w duży palec. To odbije się na nas i na całej Europie - stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Północ - Południe

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Marek Król, publicysta

Data emisji: 13.07.2022

Godzina: 12:36  

ms, PR24, IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także